Plastikowy certyfikat COVID

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Plastikowy certyfikat COVID

Jakie są czasy, każdy widzi. Niestety, wciąż zwiększające się obostrzenia i segregacja Polaków jest coraz częstsza. Uprzywilejowani są Ci, którzy przeszli szczepienie przeciwko COVID. To oni mogą wejść do restauracji czy miejsc publicznego użytku bez kolejki za okazaniem paszportu COVIDowego. Nie każdy jednak chce na swoim telefonie mieć aplikacji rządowej lub nie posiada swojego IKP czy profilu zaufanego. Takim osobom przychodzi w pomocy plastikowy paszport COVID. Można go zamówić wydrukowanego na karcie PVC. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Czym jest Unijny Certyfikat COVID?

Paszport covidowy czyli Unijny Certyfikat COVID (UCC) jest to oficjalny dokument, dzięki któremu możemy bez problemu wejść do określonego lokalu użyteczności publicznej bez potrzeby oczekiwania w kolejce. Nawet ostatnio mieliśmy podobną sytuację, kiedy po kanapkę Drwala uformowała się całkiem duża kolejka – na około 15 osób. Wpuszczano bez problemu osoby, które ów paszport covidowy miały, pozostałe musiały czekać na swoją kolej. Swobodne przemieszczanie będzie utrudnione również w przyszłości jeśli utrzyma się tendencja wzrostowa rozwoju COVID-19.

Pozwala on także na przemieszczanie się po państwach w terytorium Unii Europejskiej. Można go również nazywać zielonym paszportem, certyfikatem COVIDowym, zielonym certyfikatem lub cyfrowym certyfikatem. Unijny certyfikat COVID-19 obowiązuje we wszystkich Państwach, które należą do UE.

To, co jest jednak ważne to to, że unijny certyfikat COVID nie zastępuje ważnego dowodu osobistego.

plastikowy paszport covid

Skąd można pobrać paszport COVID-19?

Pełne informacje o certyfikacie i możliwość pobrania dostępne są:

 • z poziomu konta internetowego konta pacjenta,
 • z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej,
 • poprzez aplikację mojeIKP (na urządzeniach mobilnych),
 • poprzez aplikację mobywatel (na urządzeniach mobilnych).

Jak wygląda paszport COVID?

Na paszporcie COVIDowym widnieją informacje takie jak:

 • imię (imiona) oraz nazwisko,
 • data urodzenia,
 • data ważności certyfikatu,
 • rodzaj szczepionki,
 • kod QR.

Generalnie, na plastikowym paszporcie COVIDOwym widnieją dokładnie takie same informacje. Nie potrzeba już paszportu w formie cyfrowej, która może być niebezpieczna ze względu na wszelkie oprogramowania śledzące nasze działania – rządowa aplikacja nigdy nie będzie odpowiednia na naszych telefonach. Dzięki samemu paszportowi w wersji fizycznej, będziemy w stanie przemieszczać się bez problemu – czy to w sklepach, restauracjach czy to między granicami.

plastikowy paszport covid

Jak długo jest ważny paszport COVID?

Na pytanie jaki jest czas ważności certyfikatu nie ma bezpośredniej odpowiedzi. Wszystko to zależy od tego na jakiej podstawie został on wystawiony:

 • osoby, które mają udokumentowane przyjęcie pierwszej dawki szczepionki – 14 do 270 od dnia przyjęcia szczepionki,
 • osoby ze statusem ozdrowieńca – ważny 11 dnia po otrzymaniu statusu ozdrowieńca, obowiązuje do 18- dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR,
 • jeśli dana osoba wykonała szybki test antygenowy i otrzymała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – ważność certyfikatu przez 48 godzin.

Plastikowe certyfikaty COVID posiadają również kody QR. Nie zmieniają się jednak one nawet jeśli okres ważności paszportu przeminie – jeśli jesteśmy po 270 dniu od szczepienia to po prostu otrzymamy informację, że paszport nie jest ważny.

Po ponownym zaszczepieniu (na ten moment po trzeciej dawce) kod QR podany na plastikowej karcie wciąż będzie aktywny.

Czym jest plastikowy certyfikat COVID?

Plastikowy paszport COVIDowy to nic innego jak przeniesienie na formę karty PVC informacji, które na nasz temat posiada rząd. Do wydrukowania swojego certyfikatu polecamy sklep jednego z naszych partnerów – https://www.sklep.nasz-gabinet.pl/. Sami jako osoby w pełni zaszczepione posiadające trochę obaw wobec aplikacji mObywatel zamówiliśmy stamtąd ten rodzaj certyfikatu. Na certyfikacie znajdziemy oprócz powyżej wymienionych – datę szczepienia i kontakt z Naszym Gabinetem.

No to jak? Masz negatywny wynik testu na COVID-19? A może jesteś zaszczepiony, ale internetowe konto pacjenta Cię odstrasza? Zamów certyfikat, którego posiadanie pomoże Ci w czasie podróży czy po to, aby uniknąć kwarantanny.