Owoce na noc – do której godziny można jeść?

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Owoce na noc – do której godziny można jeść?

Owoce to przede wszystkim zdrowa, smaczna, zawierająca dużo witamin i minerałów, a zarazem mało kalorii przekąska. Każdy będąc na diecie dłuższy okres czasu nagle dostaje ochotę na owoce, co jest dla niektórych (a szczególnie tych, którzy omijali jedzenie owoców) dziwne. Niestety jest jednak pewna zasada – nie powinno się jeść owoców na noc, co jest spowodowane między innymi tym, że posiadają w swoim składzie swoje naturalne cukry. Chcesz dowiedzieć się czy zjedzenie porcji owoców wieczorem jest na pewno rozsądne? Sprawdź nasz wpis!

Czy można jeść owoce na noc?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, co do reguły owoce nie są polecane na kolację ze względu na cukry, które są zawarte w ich składzie. Może to powodować odkładanie się w postaci tkanki tłuszczowej, której nikt z nas nie chce. Cukry spożyte wraz z owocami mogą fermentować w jelitach i powodować wzdęcia.

Są jednak wśród wszystkich pewne wyjątki dotyczące jedzenia owoców na noc. Powinny to być owoce o niskim indeksie glikemicznym, dzięki czemu nasz organizm nie będzie aż tak przeciążony. Zapewniając swojemu organizmowi owoce z niskim indeksem glikemicznym, nasz poziom glukozy nie wzrośnie (czyli nie dojdzie do wyrzutu insuliny), a także uczucie głodu nie pojawi się szybko. 

Owoce, które można zjeść na noc to truskawki, porzeczki, jagody, morele oraz maliny. Pozostałe sprawdzisz poniżej.

owoce na noc - do której godziny można jeść owoce wieczorem?

Do której godziny można jeść owoce?

Owoce, podobnie jak ostatni posiłek w ciągu dnia powinniśmy spożyć maksymalnie 2 godziny przed snem. Tyle czasu nasz organizm potrzebuje na to, żeby przetworzyć pokarm.

Pamiętaj jednak, że nie zawsze jedzenie owoców na noc jest odpowiednie. Sprawdź poniższą listę najpopularniejszych owoców i dowiedz się czy możesz go wszamać!

Banan na noc

Niestety banana na noc nie powinniśmy jeść. Ten owoc jest jednym z najbardziej kalorycznych (88 kcal na 100g owocu), a w dodatku ma wysoki indeks glikemiczny. Dużo lepszym wyborem będzie przetrzymanie nagłej ochoty na banana wieczorem, a zamiast tego przygotować z samego rana smoothie z użyciem banana.

Jabłko na noc

Oczywiście! Możemy zjeść jabłko na noc, ale z małym szczegółem. Nie możemy przesadzać z jego ilością ze względu na średnią zawartość cukru. Oczywiście jest to metoda na małego głoda wieczorem lub co gorsza – gdy najdzie nas ochota na słodycze.

Arbuz na noc

Arbuza na noc nie powinno się spożywać na kolację / przed pójściem spać. Arbuz jest nieco kwaśny, a spożywany w nocy może opóźniać proces trawienia. Najlepiej, aby jeść ten owoc w godzinach 12-13, na długo przed snem.

Jedzenie grejpfruta na noc

Grejpfrut jest jednym z tych owoców, które można spożywać przed snem, pamiętając o zasadzie jedzenia na 2 godziny przed snem. Podobnie jak truskawki czy maliny, ma niski indeks glikemiczny oraz w składzie zawiera tryptofan – aminokwas, który wspiera przy zdrowym i głębokim śnie.

Kiwi w nocy

Kiwi to owoc, który można zjeść na noc – również posiada niski indeks glikemiczny. Zawiera przeciwutleniacze, błonnik, kwas foliowy i potas, ale pomimo tego może działać również nasennie. Niektórzy uważają, że jedzenie kiwi na noc pomaga zasypiać szybciej i spać dłużej (głównie ze względu na zawartość serotoniny oraz kwasu foliowego).

Suszone śliwki na noc

Suszone śliwki będą odpowiednie do jedzenia na noc – posiadają w składzie witaminę B6, wapń oraz magnez, a w dodatku pomagają w wytwarzaniu melatoniny – hormonu regulującego sen.

Daktyle suszone na noc

Będą odpowiednie dla osób, które chcą zjeść je na noc. Pomagają w regulacji snu dzięki zawartości tryptofanu. Leczy on bezsenność, a także koi nerwy (dzięki zawartości tauryny).

Mandarynki na noc

Indeks glikemiczny mandarynek wynosi około 30, więc ze względu na to będą one odpowiednim owocem do zjedzenia na noc. NIe spowoduje to dla nas szkodliwych efektów.

Smoczy owoc na noc

Smoczy owoc choć rzadko spotykany w tradycyjnych sklepach spożywczych, posiada niski indeks glikemiczny (IG pitaja wynosi 37) i może być bez problemu spożywany na noc. W końcu nie bez powodu ten owoc jest nazywany królową nocy – rośnie tylko w nocy. Tak jak apetyt na niego!

Co jeść na noc, jeśli nie owoce?

Na pewno nie mogą to być dania smażone czy pieczone z dodatkiem tłuszczu – spowoduje to duże trawienie. Najlepiej spiszą się dania przygotowane na parze lub gotowane. Powinniśmy sięgać po jogurty naturalne, warzywa gotowane na parze. A może by tak jakieś inne egzotyczne owoce? Najważniejsze – sprawdzić ich IG i zjeść maksymalnie 2 godziny przed pójściem spać – wtedy będziemy pewni, że spożywanie owoców wieczorem nam nie zaszkodzi!