Udając się do sklepu czy widząc seriale w telewizji, można zobaczyć wiele różnych noży. Ale tak naprawdę jak się one nazywają, do czego służą i dlaczego wyglądają w taki sposób w jaki wyglądają? Przeczytaj nasz wpis i wybierz swój nóż szefa kuchni!
Szybkie menu (po prostu naciśnij na nazwę i przejdź do odpowiedniej sekcji):
- nóż szefa kuchni
- uniwersalny
- nóż pieczywa
- nóż krojenia warzyw
- nóż obierania
- nóż mięsa i wędlin
- nóż steków
- nóż sanotku
- nóż rzeźnicki
- nóż do sera
- nóż do pomidorów
- nóż do trybowania
- nóż do filetowania
- tasak
- nóż tortów i wędlin
- nóż do pizzy
Spis treści
Nóż szefa kuchni
Nazwa, którą bardzo często można usłyszeć na codzień, w końcu każda gospodyni domowa powinna mieć swój ulubiony nóż. Tak naprawdę, nóż szefa kuchni ma szerokie, lekko profilowane ostrze i jest bardzo ostry. Służy do krojenia, szatkowania, siekania wszelkiego rodzaju półproduktów – od mięsa, przez sery, wędliny, ryby, a także warzywa i owoce. Jest on stosunkowo ciężki i polecany dla osób, które dużo gotują i wykorzystują duży wachlarz składników o różnorakiej charakterystyce.
Nóż uniwersalny
Bardzo podobny do noża szefa kuchni, ale jest ma on o wiele węższe ostrze. Jest jednym z najbardziej poręcznych noży, dlatego jest on w praktycznie każdym gospodarstwie domowym. Tak jak nóż szefa kuchni – idealnie sprawdzi się w krojeniu sera, wędlin, warzyw czy owoców. Drugie śniadanie? Najszybciej i najwygodniej użyć do tego nóż uniwersalny!
Nóż do pieczywa
Najbardziej charakterystyczny z wszystkich – nie ma sposobu na to, żeby pomylić go z jakimkolwiek innym rodzajem. Ten nóż wyróżnia się od pozostałych ząbkami, które znajdują się na końcu ostrza. To właśnie dzięki nim bardzo precyzyjnie i nie niszcząc chrupkiej skórki pieczywa, może przekroić bułkę czy chleb nie niszcząc przy tym bardzo delikatnego miąższu. Dzięki niemu możemy zaspokoić każdego wzrokowca! Ten rodzaj noża nie tępi się w czasie codziennego używania.
Nóż do krojenia warzyw
Niewielki, krótki nóż, który można wykorzystać przede wszystkim w krojeniu jarzyn, owoców, czy wyciąganiu pestek. Jest on bardzo lekki i przez to prosty w użytku, dlatego jest on bardzo często używany w kulinarnych przygodach polskich gospodyń. Ponoć na Śląsku wymyślili ten „nóż do siekania warzyw”.
Nóż do obierania
Podobnie jak nóż do krojenia warzyw, ten także jest niewielkich rozmiarów, ale ma bardzo charakterystyczną, zaokrągloną końcówkę, przez co wygląda jak dziób wielkiego ptaka. Wspiera każdego kucharza przy obieraniu twardych i miękkich warzyw oraz owoców. Taki kształt noży pozwala na bardzo sprawne obieranie cienkiej warstwy skórki z warzyw i owoców, dzięki czemu nie marnujemy cennego wnętrza.
Nóż do mięsa oraz wędlin
Długi nóż charakteryzujący się całkowicie gładkim ostrzem lub zakończone bardzo małymi ząbkami. Ich funkcjonalność jest bardzo prosta – ma ułatwiać kucharzom porcjować każdy z gatunków mięsa, wędlin, nie szkodząc tym samym wyglądowi. Bez problemu poradzi sobie także z chrząstkami, kostkami czy włóknistą strukturą mięsa surowego.
Nóż do steków
Bardzo często widziany w prawdziwych, amerykańskich filmach i serialach – nie tylko typowo kulinarnych. W swoim wyglądzie, jest on bardzo podobny do noża stołowego, ale jego funkcjonalność o wiele większa. Dzięki ząbkom na końcu ostrza, nie ma lepszego noża, którego można wykorzystać do pieczonego, grillowanego lub smażonego mięsa. Kroi bez problemu pozostawiając aspekt wizualny bez zarzutu.
Nóż „Santoku”
Japoński nóż, który także swoim wyglądem „wybija się” z tłumu. Ma on prostą krawędź tnącą i łukowaty grzbiet. Sprawdzi się on do każdego rodzaju owoców czy warzyw. Można go także użyć jako nóż do filetowania, a bardzo często jest używany przez sushi mistrzów do wykonywania rolek. Używanie noża Sanotku jest dosyć wymagające, dlatego trzeba się przyzwyczaić do użytkowania tego typu noży.
Nóż rzeźnicki
Ostre noże kuchenne z podłużnym ostrzem o trójkątnym kształcie. Tego rodzaje noży są przeznaczone do porcjowania mięsa. Idealnie radzi sobie z włóknistym mięsem, bez problemu można wykrawać przestrzeń wokół kości.
Nóż do sera
Tą sekcję można podzielić na dwa rodzaje noży.
Z jednej strony mamy noże przeznaczone do krojenia i plastrowania twardych serów. Charakteryzują się dłuższym trzonkiem i delikatnie trójkątny kształt ostrza.
Drugie są wykorzystywane do miękkich i pleśniowych serów. Mają one bardzo charakterystyczne otwory w ostrzach, dzięki czemu, plastry sera się nie sklejają. Dzięki użyciu tego rodzaju noży, nasze plastry się nie zniszczą.
Nóż do pomidorów
Posiada długie, ząbkowane ostrze, które bardzo dobrze radzi sobie z krojeniem śliskiej skórki warzywa, a plasterki są idealnie pokrojone. Pomimo bardzo okrojonego zastosowania tego typu noża, powinien znaleźć się on w każdym domu.
Nóż do trybowania
Rzadko spotykana grupa noży, ale bardzo ceniona wśród osób, które preferują dania mięsne. Dzięki wąskim i bardzo giętkim ostrzu, bardzo łatwo oddziela surowe mięso od kości i bardzo dobrze radzi sobie z włóknistą strukturą mięsa.
Nóż do filetowania
Uwielbiasz ryby? Twoja druga połówka uwielbia ryby? Musisz mieć ten nóż w swoim domu! Ma wąskie, elastyczne i bardzo giętkie ostrze pozwalające na perfekcyjne wykrojenie filetów. Delikatne mięso? To nie problem dla tego noża.
Tasak
Kolejny odznaczający się nóż, dzięki któremu każdy kucharz bez użycia niepotrzebnej siły czy przemocy, będzie w stanie poćwiartować duże kawałki mięsa. Krojenie kości? To nie problem! Tasaki są bardzo ostre i precyzyjne. Mięso nie chce współpracować? Potraktuj je drugą stroną tasaka. Rozdrobnisz nim przyprawy, posiekasz zioła, a później szybko sprawnie przeniesiesz do jakiegokolwiek garnka. Mając ten nóż kuchenny, oszczędzasz na kilku różnych urządzeniach kuchennych.
Nóż do tortów oraz… wędlin
Długi i wąski nóż z gładkim ostrzem, nie posiadający ząbków. Poradzi sobie z krojeniem wędlin w cienkie plastry, ale także pomoże Ci w… porcjowaniu tortów i ciast. Dzięki swojej konstrukcji, bardzo łatwo wchodzi w ciasto i nie kruszy jakiegokolwiek kawałka ciasta.
Nóż do pizzy
Tutaj chyba nie muszę tłumaczyć czym jest nóż do pizzy. Okrągły, kręci się, ale uwaga na palce bo bardzo ostre. Nie ważne czy jesteś bardzo głodny/a! Twoje zdrowie przede wszystkim!
Mini żart w formie obrazka ode mnie:
W Internecie, czy w każdym sklepie spożywczym można spotkać różne rodzaje noży kuchennych. Każdy z nich posiada swoją funkcję, ale przyznaj się po przeczytaniu tego wpisu – ile razy używałeś/aś noża do pomidorów, żeby pokroić swoją bułkę? W idealnym świecie, wszystko spotyka się ze swoim przeznaczeniem, ale w kwestii noży w codziennych sytuacjach jest to raczej obojętne. Profesjonalne noże zostawmy profesjonalistom, a Ty dalej używaj noża stołowego do steków, zamiast dopasowanego noża do steków.
Dajcie znać co myślicie, a może macie w swoim domu każdy z rodzajów noży? Używasz je zgodnie z przeznaczeniem.
Noże mogą nam przydać się do krojenia, obierania, filetowania itd. Nie byłoby kuchennych rewolucji Magdy Gessler gdyby nie noże! Najczęściej używany na co dzień z pewnością jest uniwersalny nóż, ze względu na to, że można użyć go do praktycznie każdego półproduktu w czasie przygotowywania posiłków. Nadaje się on prawie do wszystkiego. Na jego ostrzu poradzisz sobie ze wszystkim, a Twoje kuchenne umiejętności nie są aż tak ważne.