O konieczności zdrowego odżywiania słyszał chyba każdy, ale niewiele osób wie, co to tak naprawdę znaczy. Wbrew pozorom zdrowa dieta to nie tylko rezygnacja z używek i tłuszczów. Co więcej – dietetycy nie zalecają całkowitej rezygnacji z tłuszczów, a jedynie mądre ich spożywanie. Jak więc skomponować zdrową dietę?
Spis treści
Jaka dieta jest najzdrowsza?
Akurat w tej kwestii dietetycy i znawcy tematu są zgodni: najzdrowsza jest dieta śródziemnomorska. Dlaczego? Bo jest bogata w warzywa, owoce, chude mięso, ryby, owoce morza i oliwę z oliwek. Sceptycy podnoszą, że dieta śródziemnomorska we Włoszech to makarony i pizza, a więc węglowodany, które w dużych ilościach na pewno zdrowe nie są.
To dobra okazja, żeby rozwiać pewien mit. Wbrew pozorom pizza nie jest codziennym pożywieniem Włochów, a makaron jest dodatkiem, nie zaś podstawą diety.
Slow food – dieta dla cierpliwych
Slow food to nie tyle dieta, ile styl życia. Slow food powstał jako opozycja dla fast food i oznacza przyrządzanie posiłków powoli, wręcz z pietyzmem, wyłącznie ze świeżych produktów. Nie ma tu miejsca na żywność wysoko przetworzoną ani dania gotowe.
Slow food choćby ze względu na nacisk na wykorzystanie produktów świeżych z pewnością wart jest uwagi, niemniej trzeba pamiętać, że liczy się nie tylko czas przyrządzania posiłków, ale ich rodzaj i jakość. Długie smażenie wołowiny na pewno nie spełni tych założeń.
Co powinno się znaleźć w codziennej diecie?
Zdrowa dieta to różnorodna dieta. Powinno znaleźć się w niej miejsce zarówno na chude mięso i drób (wyjątkiem jest dieta wegetariańska), produkty pełnoziarniste (kasze, makarony, pieczywo), nabiał, warzywa, owoce, bakalie (bez soli i cukru), ciemne pieczywo, super foods (dodatki do żywności zawierające duże ilości składników odżywczych, np. nasiona chia).
Powyższa lista wydaje się bardzo krótka, niemniej niesie ze sobą dużo możliwości przyrządzania zdrowych, lekkostrawnych i smacznych potraw. Oczywiście osoby, które nie są na diecie, nie muszą obsesyjnie liczyć kalorii, niemniej warto ograniczyć ilość spożywanego cukru i przekąsek typu chipsy czy słone paluszki.
Niej jestem na nich chory, czy muszę się zdrowo odżywiać?
Oczywiście nie ma przymusu, ale warto zauważyć, że to, co jemy, wpływa nie tylko na samopoczucie, ale i na wygląd. Przykładowo osoby, którym nie udaje się walka z niedoskonałościami cery, z całą pewnością zauważą zmianę, jeśli tylko zmienią nawyki żywieniowe. Na stan cery szczególnie mocno wpływa nadmiar alkoholu, kawy, czarnej herbaty oraz słodyczy i ostrych przypraw.
Zdrową dietę warto potraktować także jako punkt wyjściowy do całkowitej zmiany stylu życia na bardziej aktywny. Nic skuteczniej nie zatrzymuje na kanapie niż dieta powodująca ociężałość i ospałość (węglowodany, cukry, puste kalorie).
Czy gluten i laktoza są niezdrowe?
Dieta bezglutenowa i bezlaktozowa adresowane są do określone grupy osób, które borykają się z nietolerancją na jeden lub oba składniki pokarmowe. Gluten jest białkiem znajdującym się w zbożach, laktoza natomiast jest enzymem mleka krowiego.
Nie ma żadnych przesłanek wskazujących na to, że osoby dobrze tolerujące gluten i laktozę skorzystają na wyeliminowaniu ich ze swojej diety. Warto natomiast pamiętać, że ryzyko nietolerancji rośnie wraz z wiekiem, dlatego warto obserwować swój organizm a ewentualne wątpliwości skonsultować z lekarzem.