Kiedyś będąc dzieckiem usłyszałem najdziwniejszą nazwę na pewne pyszne ciasto – pleśniak. Była to dla mnie całkowicie ekscentryczna nazwa (choć w tamtym czasie tego słowa również nie znałem). Jakoś stało się to tak, że ciasto pleśniak trafił do jednych z najpopularniejszych ciast w Polsce i mnóstwo osób szuka dobrego i sprawdzonego przepisu „jak od mamy”. Moja mama od wielu lat piecze ciasta co sobotę, więc przepisów na wszelkie słodkości będzie naprawdę wiele! Sprawdź przepis na to jakże popularne kruche ciasto!
Pleśniak – przepis na dużą blachę
Składniki
- 2,5 szklanki mąki
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 4 jajka
- 1 palma
- 2 łyżki kakao
- słoik powideł śliwkowych
- 2 białka
- pół szklanki cukru
- bakalie (opcjonalne)
Instrukcje
- Mąkę wysypujemy na stolnicy (lub desce czy blacie) dodajemy jajka, palmę oraz proszek do pieczenia. Wyrabiamy wszystko dokładnie na jednolite ciasto. Wyjdzie nam z tego pyszne kruche ciasto.
- Przygotowane ciasto dzielimy na 3 części. Do jednej dajemy 2 łyżki kakao i wkładamy do lodówki na 2 godziny zawijając w folię spożywczą.
- Blachę do pieczenia smarujemy tłuszczem (masło lub margaryna), wysypujemy na nią bułkę tartą lub wykładamy papier do pieczenia.
- Na tarce ścieramy do blachy pierwsze kakaowe ciasto i smarujemy powidłami śliwkowymi.
- Białka ubijamy na sztywną pianę z cukrem. Ścieramy drugie ciasto (jasne ciasto) na powidła i wykładamy pianę i ewentualnie dodajemy bakalie. Ścieramy trzecie ciasto.
- Pieczemy przez około 40 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.
- Po upieczeniu odstawiamy ciasto do wystygnięcia, a następnie posypujemy cukrem pudrem.
Co innego, jeśli brakuje powideł?
Przyznajemy się, nam również czasem brakuje niektórych składników i przez to trzeba nieco kombinować albo zastanawiać się czy pleśniak będzie dobrze smakował z dżemem. Odpowiedź jest prosta jak nasz przepis na pleśniaka – oczywiście, że tak! Najlepiej jeśli użyjesz dżemu z czarnej porzeczki – on przełamie słodkość całego ciasta, dodając nuty kwaśności. Możesz spróbować to ciasto kruche z dżemem porzeczkowym. Raczej odradzalibyśmy dodawania typowo słodkich dżemów – np. truskawkowego czy brzoskwiniowego.