Kalkulator GKI

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Kalkulator GKI
Ilość glukozy:
Podaj ilość glukozy we krwi i zaznacz odpowiednie jednostki (mg/dL) lub (mmol/l)
Ilość glukozy:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Ilość ketonów:
Podaj ilość ketonów we krwi:
Ilość ketonów:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Twój współczynnik GKI:
0.00
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Oznaczenia wyników

GKI < 1:
Głęboka ketoza.
GKI 1-3:
Ten wynik oznacza bycie w głebokiej terapeutycznej ketozie. Tutaj powinny znaleźć się osoby, które używają ketozy w celach leczniczych.
GKI 3-6:
Jesteś w średniej ketozie.
GKI 6-9:
Jesteś w niskiej ketozie. Tutaj powinny znaleźć się osoby, które chcą po prostu zadbać o swoją dietę i zdrowie.
GKI > 9:
Nie jesteś w ketozie.

Co to współczynnik GKI (glucose ketone index)?

GKI (ang. Glucose Ketone Index) to Indeks Glukozowo-Ketonowy. Dokładnie jest to stosunek poziomu glukozy do poziomu ciał ketonowych. GKI zostało stworzone, aby określić potencjalną skuteczność terapeutycznej diety ketogenicznej.

Przeprowadzano wiele badań klinicznych, które bezpośrednio wskazały zależność między GKI, a skutecznością diety ketogenicznej, w której nie zawsze liczymy ilości przyjmowanych kalorii. Dzięki niemu, jesteśmy w stanie dookreślić w jak bardzo zaawansowanej ketozie jesteśmy, a także czy powinniśmy wprowadzić modyfikacje w naszej diecie, aby pogłębić nasz stan metaboliczny.

Co daje kalkulator GKI?

Jeśli korzystasz z diety ketogenicznej, musisz kontrolować czy nie przyjmujesz na co dzień za dużej ilości węglowodanów. Oprócz tego, musisz także pamiętać o wysokiej aktywności fizycznej, która wspomoże Cię podczas stosowania diety, a także o odpowiedniej przyjmowanej ilości kalorii. Twój wynik może świadczyć między innymi o tym, że jest u Ciebie brak stanu terapeutycznej ketozy, przebywaniu w niskiej ketozie lub o stanie głębokiej ketogeniczności diety. Każda dieta określa ile kalorii powinieneś spożyć w ciągu dnia, a jeśli wciąż się nad tym zastanawiasz – sprawdź nasz kalkulator zapotrzebowania kalorycznego.

Jak obliczyć współczynnik GKI?

Najprościej będzie wykorzystać nasz powyższy kalkulator, w którym jedyne co musisz zrobić to:

  • zaznacz odpowiednie jednostki (mg/dl) lub (mmol/l),
  • podaj ilość glukozy we krwi,
  • podaj ilość ketonów we krwi.

Dzięki obliczeniu współczynnika, dowiemy się w jak zaawansowanej ketozie jesteśmy.

współczynnik gki

Jak pogłębić stan ketogeniczny?

Sposobów na dietę ketogeniczną jest wiele, ale najłatwiejszymi są: ograniczenie węglowodanów, ograniczenie białka, jedzenie odpowiedniej ilości tłuszczu, unikanie przekąsek, a nawet wdrożenie diety if (postu przerywanego) do diety ketogenicznej, a także dołożenie do swojej dziennej diety oleju kokosowego i ketonów z zewnątrz. Dieta ketogeniczna pozwala na spożywanie nieograniczonej ilości kalorii (przy zachowaniu zdrowego rozsądku) przy odpowiedniej ilości aktywności, a także spożywanie dobrych produktów. Dieta może być przyjemna!

Pamiętaj, ważne, żeby raz na jakiś czas sprawdzać czy wciąż jest się w stanie ketozie, wtedy ponownie podaj ilość glukozy i ilość ketonów w naszym kalkulatorze