Poziom glukozy we krwi wpływa na codzienne funkcjonowanie organizmu. Coraz więcej osób zmaga się z podwyższonym cukrem ze względu na złą dietę czy niską aktywność fizyczną, dlatego dobrze znać sprawdzone sposoby na zapobieganie tym stanom. Niestety diabetycy, nawet pomimo stosowania odpowiednich leków, mają problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru. Reaguj w porę, bo stan przedcukrzycowy może prowadzić do rozwoju cukrzycy!
Poznaj sprawdzone sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi i sprawdź, co możesz zmienić w swoim życiu, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Wprowadź zdrowe nawyki, dzięki naturalnym metodom.
Spis treści
- Hiperglikemia — co dzieje się, gdy masz za wysoki cukier?
- Prawidłowy poziom cukru we krwi
- Co niszczy wysoki cukier? Podwyższony poziom cukru — skutki
- Jak obniżyć cukier — co obniża cukier? Lista produktów
- Zdrowe zamienniki cukru
- Jak szybko obniżyć cukier domowym sposobem?
- Jak obniżyć poziom cukru na czczo w ciąży?
- Obniżenie poziomu cukru przed badaniami — sposoby
- Jak obniżyć cukier po sterydach?
- Zdrowa dieta to klucz do sukcesu
Hiperglikemia — co dzieje się, gdy masz za wysoki cukier?
Hiperglikemia, czyli przecukrzenie — nieprawidłowy poziom glukozy we krwi, który przekracza górną granicę normy.
Objawy hiperglikemii bywają różne i zwykle pojawiają się stopniowo, dlatego mogą być nawet nieodczuwalne dla chorego. Często bywa też tak, że choroba przebiega bezobjawowo. Z reguły jednak im wyższy poziom cukru we krwi, tym osoba gorzej się czuje i odczuwa nieprzyjemne dolegliwości, które mogą prowadzić do poważnych skutków chorobowych.
Prawidłowy poziom cukru we krwi
Glukoza przede wszystkim niezbędna jest do prawidłowej pracy mózgu oraz układu nerwowego. Warto sprawdzić sobie swój poziom cukru — taki pomiar (glikemię) możesz wykonać w diagnostyce cukrzycy. Za wyrównanie poziomu cukru odpowiada hormon wytwarzany przez trzustkę.
Co oznaczają wartości przy pomiarze glukozy z krwi?
- 70-99 mg/dl – prawidłowy poziom cukru,
- 100-125 mg/dl – stan przedcukrzycowy,
- powyżej 126 mg/dl przynajmniej w dwóch pomiarach – cukrzyca.
Warto zwrócić uwagę na to, że jeśli badanie wykonujesz w ciągu dnia, to wynik 100-125 mg/dl może okazać się prawidłowy. Należy powtórzyć badanie za kilka dni i do dnia pomiaru unikać słodyczy i słodzonych napojów, aby uzyskać miarodajny wynik.
Jeśli okaże się, że wartości nadal wskazują na wysoki cukier, umów się do lekarza. Specjalista oceni Twój stan i doradzi, czy wystarczy jak poprawisz swój styl życia, a zwłaszcza dietę, a może nieuniknione będzie podawanie leków. Zazwyczaj lekarz zleci również wykonanie badania krzywej insulinowej.
Co niszczy wysoki cukier? Podwyższony poziom cukru — skutki
Zbyt wysokie stężenie cukru we krwi powiązane jest z cukrzycą, która nieleczona prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Pamiętaj, że pierwsze sygnały są zazwyczaj bagatelizowane i mogą wystąpić w postaci: wielomoczu, wzmożonego pragnienia, osłabienia i ogólnego uczucia zmęczenia, problemów z trawieniem czy nagłą utratą masy ciała.
Należy jak najszybciej uregulować poziom cukru we krwi, aby zapobiec poważnym skutkom:
- choroba nerek,
- problemy ze wzrokiem,
- arytmia,
- uszkodzenia naczyń krwionośnych i komórek nerwowych.
Wysoki poziom cukru we krwi zwiększa także ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
Jak obniżyć cukier — co obniża cukier? Lista produktów
Obniżenie poziomu glukozy możliwe jest poprzez stosowanie odpowiedniej diety — od kaloryczności dań i rodzaju spożywanych węglowodanów. Osobom, które mają problem z utrzymaniem cukru na odpowiednim poziomie, poleca się dietę o niskim indeksie glikemicznym.
Poniższe produkty spożywcze są zdrowe i nie powodują nagłego skoku poziomu cukru:
- surowe warzywa,
- owoce o niskim IG (na przykład śliwki, maliny, grejpfruty lub gruszki),
- nasiona roślin strączkowych,
- chude mięso,
- ryby,
- chudy nabiał,
- pieczywo pełnoziarniste.
W zdrowej diecie nie może zabraknąć także wody — pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
Produkty zakazane w diecie cukrzyka
W diecie diabetyka ważne jest całkowite wyeliminowanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym, które zawierają dużo kwasów tłuszczowych nasyconych, a są to przede wszystkim: słodycze, słodzone napoje i jogurty, cukier i miód, produkty zbożowe, pełnotłusty nabiał, tłuste mięso i alkohol.
Zdrowe zamienniki cukru
Lubisz słodkie i nie wyobrażasz sobie kawy lub herbaty bez cukru? Wiemy, jak temu zaradzić. Zamiast białego cukru użyj ksylitolu lub stewii czy też słodzików typu aspartam.
Jak szybko obniżyć cukier domowym sposobem?
Zastanawiasz się, jak szybko obniżyć cukier bez konieczności zażywania leków? Podsuwamy trzy rozwiązania, które być może sprawdzą się również u Ciebie.
Zioła
Pijąc je regularnie, możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Zwłaszcza polecamy pokrzywę, szałwię oraz zieloną herbatę. Zioła oprócz funkcji obniżającej poziom cukru, działają moczopędnie i oczyszczają organizm z toksyn.
Cytryna
Szklanka wody z cytryną wypita na czczo skutecznie pobudza metabolizm i normuje poziom cukru. Wprowadź sobie codzienny rytuał i po wstaniu z łóżka, pamiętaj o wypiciu wody.
Ocet jabłkowy
Woda z dodatkiem octu jabłkowego szybko reguluje cukier w organizmie.
Jak obniżyć poziom cukru na czczo w ciąży?
Jak rozpoznać cukrzycę ciążową? Wynik badania na cukrzycę na czczo wynosi 92-125 mg/dl. Jest to efekt działania hormonów. Należy wtedy wprowadzić specjalną dietę cukrzycową oraz umiarkowaną, ale regularną aktywność ruchową (jeśli nie zabrania tego lekarz prowadzący ciążę). Lekarz pewnie zleci również systematyczne pomiary glukometrem.
Dieta cukrzycową dla kobiety w ciąży powinna zawierać zdrowe produkty o niskim indeksie glikemicznym i być bogata w witaminy, a zwłaszcza kwas foliowy (wit. B9) oraz witaminę D3.
Obniżenie poziomu cukru przed badaniami — sposoby
Oprócz wspomnianych wcześniej sposobów możesz wykorzystać jeszcze inne rozwiązania na obniżenie poziomu cukru. Pierwszym z nich jest wypicie dwóch szklanek wody, która rozrzedzi krew i wypłucze cukier. Naturalnym sposobem na obniżenie cukru jest również oliwa z oliwek i czosnek, natomiast reakcja organizmu na te sposoby jest mocno indywidualna. Jednemu pomoże, drugiemu nie.
Jak obniżyć cukier po sterydach?
Przyczyną podwyższonego cukru są również sterydy, które w konsekwencji mogą prowadzić do cukrzycy sterydowej. Trudno później wyprowadzić organizm i unormować cukier we krwi.
Najlepiej w czasie terapii sterydami regularnie kontrolować poziom cukru oraz potasu we krwi, aby zapobiec nieprzyjemnym skutkom.
Zdrowa dieta to klucz do sukcesu
Mając problemy z odpowiednim poziomem cukru we krwi, najważniejsza jest codzienna obserwacja i stosowanie się do zaleceń, jakimi są zdrowa dieta oraz przynajmniej umiarkowana aktywność fizyczna.
Jeśli obawiasz się, że nie dasz rady przygotować potraw bazujących na produktach o niskim indeksie glikemicznym, możesz skorzystać z usług cateringu dietetycznego. Dzięki temu otrzymasz każdego dnia gotowe posiłki zaplanowane przez profesjonalnego dietetyka.