Chlebek bananowy jest nazywany również ciastem bananowym, który wywodzi się z kuchni amerykańskiej. Istnieje wiele legend na temat jego pochodzenia, m.in. takie, że chlebek bananowy został wymyślony w czasach Wielkiego Kryzysu, w czasie którego banana bread miał być sposobem, w którym wykorzystujesz zbyt dojrzałe banany (przejrzałe banany).
Z chlebkiem bananowym pierwszy raz mieliśmy styczność dzięki cateringowi dietetycznemu. To on pokazał nam, że można jeść pyszne i dietetycznie! Z całego posiłku, który składał się na chlebek bananowy, jogurt i dowolny mus owocowy (np. brzoskwiniowy, ale najlepszy do przełamania słodyczy w daniu był z czarnej porzeczki) najbardziej czekaliśmy na właśnie ten najlepszy chlebek bananowy! Niezależnie od tego kiedy chlebek został przygotowany, zawsze był on świeży, pulchny i po prostu pyszny! Przede wszystkim dlatego musieliśmy zrobić chlebek bananowy we własnej kuchni i wdrożyć go do codziennej diety. Sprawdź przepis, z którego korzystamy!
Spis treści
Przepis na chlebek bananowy
Składniki
- 350 g rozgniecionych bananów (to około 3 duże banany)
- 240 g mąki pszennej
- 70 g masła (potrzebujemy rozpuszczonego masła)
- 130 g cukru lub erytrytol czy innego zamiennika cukru
- 1 duże jajko – koniecznie od lokalnego dostawcy
- łyżeczka sody oczyszczonej
- szczypta soli
Instrukcje
- Na początku rozgniatamy banany. Zazwyczaj 350 gram bananów to 3 duże banany, więc tyle powinno nam wystarczyć. Banany możemy rozgnieść bardzo dokładnie lub specjalnie zostawiamy nieco większych kawałków banana. My zawsze wolimy tę pierwszą wersję przygotowania chlebka bananowego.
- Roztapiamy masło w garnku. Lekko ciepłe roztopione masło przekładamy do pulpy bananowej i dokładnie mieszamy.
- Teraz mamy dwa wyjścia, które zależą od tego, czy jesteś leniwą kluchą, czy nie:
- 1. W pierwszym sposobie wrzucasz cukier i jajko do osobnej miski i tam mieszasz te dwa składniki ze sobą, a następnie dodajesz do pulpy bananowej i masła;
- 2. W drugim ubijasz w pierwszej kolejności białka na sztywną pianę, a następnie powoli dodajesz cukier oraz żółtko, aż do momentu uzyskania pięknej, gładkiej i pulchnej żółtej piany, w której już nie chrzęści cukier. Dzięki tak przygotowanej pianie Twój chlebek bananowy wyrośnie jeszcze wyższy, więc warto przygotować go tym sposobem, a następnie przenosimy do miski z pulpą bananową i masłem.
- Następnie przesiewamy przez sitko mąkę pszenną, dodajemy do naszej masy, podobnie sodę oczyszczoną oraz szczyptę soli. Całość mieszamy bardzo dokładnie. Ciasto powinno być gęstsze niż budyń, jeśli nie jest, dodaj trochę mąki pszennej.
- Ciasto przełoż do formy wysmarowanej masłem – my używamy keksówkę.
- Jeśli masz w domu jeszcze jakieś banany, których nie użyłeś do swojego chlebka bananowego, to możesz je wykorzystać do dekoracji. Przekrój banana wzdłuż, a następnie połóż na górze chlebka. Możesz na górę dodać roztrzepane jajko, choć my tego nie robimy.
- Chlebek bananowy pieczemy w piekarniku nagrzanym do 170 stopni przez około 50-60 minut. Po 50 minutach sprawdzamy przy pomocy suchego patyczka, czy ciasto jest już gotowe – jeśli patyczek jest suchy, to znaczy, że chlebek jest już upieczony.
- Gdy chlebek będzie już upieczony, uchylamy drzwiczki piekarnika i zostawiamy małą szparkę na 10 minut. Następnie wyciągamy je z foremki i odkładamy do przestudzenia. Po tym czasie bez problemu chlebek wyjdzie z formy.
Na wierzch swoich chlebków bananowych możesz wykorzystać wiórki kokosowe (po upieczeniu) czy posypując kawałkami czekolady (przed upieczeniem). Wyjdzie pyszne ciasto z dojrzałych bananów!
Tak przygotowany pyszny chlebek jest zdatny do jedzenia przez około trzy dni od upieczenia. Najlepiej przechowywać go w suchym i zacienionym miejscu, żeby nie wysechł zbyt szybko. My zawsze owijamy go w folię spożywczą lub papier do pieczenia, a następnie wkładamy do jednorazówki. To gwarantuje dłuższe życie chlebka bananowego!
Przepis na chlebek bananowy – wideoporadnik
Sprawdź jak przygotowujemy nasz chlebek bananowy krok po kroku!
Z czym jeść chlebek bananowy?
Chlebek bananowy poznaliśmy w pierwszej kolejności w wersji fit z pysznymi dodatkami w jednym z cateringów dietetycznych. Tam były one nam dostarczane z:
– serkiem straciatella podany z mandarynką i winogronami,
– jogurtem i konfiturą wiśniową,
– kremem czekoladowo-orzechowym i duszonymi owocami,
– jogurtem i konfiturą owocową,
– kremem porzeczkowym i jogurtem.
Powyższe to propozycje podania tego chlebka jako swoiste śniadanie albo kolacja. Nie dziwimy się, że takie są propozycje – idealnie wszystko do siebie pasuje!
Oprócz tego jest jeszcze wiele innych propozycji podania chlebka bananowego, w końcu nasz chlebek to również ciasto!
Skoro nasz banana bread jest traktowane jako deser, będzie ono bardzo dobrze smakować z wszelkimi dodatkami typu czekolada, dżem czy inne konfitury, a także lody, świeże owoce czy nawet suszone owoce. Zetrzyj gorzką czekoladę i posyp nią wierzch ciasta.
Słodkie ciasto bananowe może być też odpowiednim śniadaniem do tych, którzy o kalorie nie dbają. Chlebek będzie cudownie smakować z masłem czy masłem orzechowym. Zjedz go też bez dodatków w towarzystwie prostego kakao czy kawy – swój dzień rozpoczniesz jak król, a poranna dawka pyszności ułatwi Ci trudy całego dnia!
Chlebek bananowy, do których możesz wykorzystać zbyt dojrzałe banany jest idealną propozycją na każdą chwilę – śniadanie, kolację czy przekąskę!
Daj znać czy Tobie również wyszedł przepyszny! Przygotuj dla siebie pyszne śniadanie, drugie śniadanie lub słodki podwieczorek!