Kiedy warto uzupełnić elektrolity? Odwodnienie to nie jedyny powód, dla którego warto je przyjmować

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Kiedy warto uzupełnić elektrolity? Odwodnienie to nie jedyny powód, dla którego warto je przyjmować

Znajdują się w krwi, osoczu i płynach tkankowych i biorą udział w istotnych procesach, zachodzących w organizmie. Elektrolity wpływają na pracę mózgu i mięśni, utrzymują napięcie w błonach komórkowych i odpowiadają za prawidłowe przewodzenie impulsów elektrycznych. Niedobór jonów soli najczęściej prowadzi do zaburzeń rytmu serca, drżenia ciała i omdleń. Kiedy warto je uzupełniać? Koniecznie sprawdź!

Zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Przyczyny i objawy niedoborów

Elektrolity to rozpuszczalne w wodzie jony: sodu, wapnia, potasu, magnezu, chlorku i fosforanu. Zaburzenia wartości elektrolitów dotyczą najczęściej sytuacji widocznej zmiany w gospodarce wodnej organizmu. Kiedy dochodzi do utraty jonów soli i jak objawiają się ewentualne niedobory?

Przyczyny utraty elektrolitów. Kiedy może dojść do zaburzeń gospodarki elektrolitowej?

Chociaż za najczęstsze przyczyny utraty elektrolitów uznaje się biegunkę i/lub wymioty i towarzyszące im odwodnienie, sytuacji, które mogą naruszać prawidłowe wartości jonów, jest więcej. Co ciekawe – wszystkie mają związek z utratą dużej ilości wody. Najczęściej dzieje się to podczas upałów, w trakcie intensywnych treningów lub restrykcyjnych diet (głównie głodówek), po spożyciu dużej ilości alkoholu lub na skutek przyjmowania niektórych leków (przeczyszczających lub moczopędnych). Elektrolity mogą być wypłukane z organizmu w wyniku utrzymującej się gorączki, wymagającej pracy fizycznej, infekcji wirusowej lub długotrwałego stresu. 

Objawy niedoboru elektrolitów. Kiedy warto uzupełnić jony soli?

Wartości elektrolitów nie są stałe, jednak dopiero wyraźne odchylenia (będące konsekwencją utraty dużej ilości wody) prowadzą do zaburzeń funkcjonowania organizmu. Do najczęściej pojawiających się objawów należą:

– omdlenia,
– zaburzenie rytmu serca,
– drżenie i skurcze mięśni,
– obrzęki,
– biegunka lub zaparcia,
– nudności,
– bóle głowy,
– senność, osłabienie, zmęczenie,
– ogólne pogorszenie samopoczucia,
– rozdrażnienie.

Konsekwencją nieuzupełnionego niedoboru elektrolitów mogą być zaburzenie pracy układu nerwowego, destabilizacja ciśnienia tętniczego krwi, łamliwość kości, a nawet – paraliż. Wśród pozostałych skutków utraty dużej ilości jonów soli wymienia się wiotkość skóry, nieregularne skurcze mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych oraz spadek koncentracji i wolniejsze myślenie.

Jak uzupełnić niedobór elektrolitów?

Uzupełnienie elektrolitów, wbrew pozorom, nie jest trudne. Dzięki dużej dostępności suplementów możesz znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia ciężkich objawów niedoboru. Wśród najpopularniejszych należy wymienić elektrolity w saszetkach lub tabletkach musujących, ułatwiające sporządzenie roztworu odpowiedniego do picia, również prewencyjnie. Jednocześnie należy pamiętać, że suplementy nie powinny stanowić substytutu zróżnicowanej diety – warto zatem dbać o odpowiedni poziom nawodnienia i jadłospis bogaty głównie w sód, wapń, magnez i potas.