Antipasti – czym jest włoska przekąska?

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Antipasti – czym jest włoska przekąska?

Przekąski są popularnym przedmiotem na przyjęciach i spotkaniach. Sprawiają, że impreza jest bardziej ekscytująca i interesująca dla wszystkich. Istnieje wiele różnych rodzajów przekąsek, takich jak przekąski, przystawki i przekąski po obiedzie. Najpopularniejszym rodzajem przystawek są zazwyczaj finger food lub mniejsze dania, które można spożywać rękami.

Na przykład możesz mieć pyszne kawałki sera i krakersy, cienko pokrojone mięso lub małe kanapki. Przekąski mogą obejmować sushi, przegrzebki zawijane w bekon lub ciastka mini quiche. Dziś jednak bierzemy na tacę specjalne włoskie przystawki z kuchni włoskiej – antipasti. Sprawdź więcej informacji o nich w naszym artykule!

Antipasti – co to?

Kurs antipasti jest integralną częścią włoskiej kultury. Dosłownie oznacza „przed posiłkiem”, to wybór dań na zimno lub w temperaturze pokojowej podawanych przed oficjalnym posiłkiem. Ma na celu zaostrzenie apetytu na posiłek. We Włoszech jest podawane się jako danie przed daniem głównym, podczas gdy w Ameryce często podaje się je razem z posiłkiem. Może być wszystkim, od marynowanych warzyw, sera lub wędlin.

Antipasti jest tradycyjnie podawane jako danie bufetowe ze wszystkimi potrawami ułożonymi na tacy, czasami z pieczywem i serem. We Włoszech jest zwyczajem, że goście biorą z tacy tyle, ile chcą i dzielą się między sobą potrawami. W niektórych regionach, takich jak Kalabria, może to również obejmować dania mięsne i rybne przed makaronem.

Antipasto można przygotować z wyprzedzeniem i rozłożyć na stole, aby Goście mogli sobie pomóc po przyjeździe. Odmiany przystawek obejmują: Antipasta di pesce – Antipasta owoce morza, Antipasta wegetariana – Antipasta wegetariańska, Antipasta di carne – Antipasta mięso itp.

Włoskie antipasti czyli włoskie przekąski na imprezę

Włochy słyną ze swojej kuchni – a jedzenie jest zawsze najlepsze, gdy jest dzielone z rodziną i przyjaciółmi. Zastanawiałeś się, co podać na następnym spotkaniu? Oto niektóre włoskie przystawki, które są naszymi ulubionymi włoskimi przekąskami na imprezy.

połówki pomidora przed głównym posiłkiem

Bruschetta – przepis

Bruschetta to tradycyjna włoska przystawka, która może być również podawana jako danie główne. Danie składa się z chleba tostowego lub zwykłego, posypanego świeżymi kawałkami pomidorów, ziołami, czosnkiem i oliwą z oliwek.
Słowo „bruschetta” pochodzi od słowa „bruscare – prażyć węgle”. Pierwotnie był robiony przez umieszczenie grillowanych kromek chleba na gorącym żarze w otwartym ogniu, nadając mu ładną chrupiącą skórkę. Włoskie przystawki, które zna każdy!

Jak zrobić bruschettę?

Chleb (lub bułki/bagietkę) pokroić w plasterki. Jeśli lubisz czosnek, natrzyj go ząbkiem czosnku przeciętym na pół. Posyp dobrej jakości oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Pomidory pokroić w kostkę i obrać ze skórki, następnie zblanszować i odsączyć nadmiar soku. Ułożyć na chlebie lub dodać drobno posiekany szczypiorek i ser (do smaku, najlepiej starty lub w małych kawałkach).

Rozgrzej piekarnik do 180°C. Ułożyć kromki chleba w jednej warstwie na papierze do pieczenia i opiekać, aż lekko się zrumienią (około 5 minut). Posypać listkami bazylii, doprawić solą i dodać trochę świeżo zmielonego pieprzu.

warzywnymi pastami piekarnika rozgrzanego

Crostini – przepis

Crostini to małe tosty, które zwykle podaje się z przystawkami, dipami lub pastami do smarowania. Są bardzo podobne do francuskich tostów, które we Włoszech są znane jako “panini”.

Jak przygotować crostini?

Najczęstszym sposobem robienia crostini są kromki chlebka, bagietki lub bułki pokropione mocno oliwą z oliwek, a następnie włożone do pieczenia w piekarniku rozgrzanym do 180 stopnii. Tak przygotowane kromki pieczemy na złotobrązowy kolor.

W międzyczasie mieszamy bardzo dokładnie ser ricottę (ewentualnie może to być ser philadelphia lub inny kanapkowy serek) z tymiankiem i bazylią.

Po upieczeniu kromek, nakładamy na nie przygotowany ser i dekorujemy suszonymi pomidorami i startym parmezanem.

składniki na przystawki

Sałatka Caprese – przepis

Caprese to proste, ale pyszne danie, które można spożywać jako danie główne lub jako lekką przystawkę. Składa się z pomidorów, sera mozzarella i bazylii, a zazwyczaj podaje się go w towarzystwie oliwy z oliwek i octem balsamicznym. Włoskie przystawki podane w restauracji nie obeszłyby się bez caprese.

Caprese jest również bardzo pożywna. Pomidory są naładowane przeciwutleniaczami, bazylia działa uspokajająco na organizm, a pozostałe składniki – ser mozzarella, jak i oliwa z oliwek mają wysoką zawartość tłuszczu, dzięki czemu świetnie nadają się do odchudzania (zdrowy cholesterol ldl).

To danie zawiera mnóstwo składników odżywczych, które sprawią, że poczujesz się pełny, ale nie ma w nim nadmiaru kalorii, który mógłby zapobiec utracie wagi.

Jak zrobić sałatkę caprese?

Ten przepis na sałatkę caprese jest prosty, ale pyszny. Składa się tylko z dwóch składników: świeżych pomidorów i sera mozzarella. Pomidory są krojone w plastry i przekładane na wierzch świeżych kulek mozzarelli. Następnie doprawia się solą, pieprzem, sokiem z cytryny, oliwą i listkami bazylii.

cienkie plastry parmezanu na blasze wyłożonej pergaminem

Carpaccio wołowe – przepis

Carpaccio to jedno z najmodniejszych dań w kulinarnym świecie. Najczęstszym sposobem przyrządzenia jest pokrojenie na jak najcieńsze plasterki, a następnie doprawienie solą, pieprzem, sokiem z cytryny i skropienie kilkoma kroplami oliwy z oliwek. To danie często podaje się na talerzu z cienko pokrojonym świeżym pieczywem.

Mięso można również marynować w occie winnym lub sokach cytrusowych przed namoczeniem w wodzie.

Jak zrobić?

Składniki:

  • 200g polędwicy wołowej,
  • około dwóch garści rukoli (lub do smaku – zależy ile kto lubi),
  • 60ml soku pomarańczowego,
  • 1 łyżeczka łagodnej musztardy,
  • oliwa z oliwek,
  • sól, pieprz,
  • miód rzepakowy.

Zacznijmy od przygotowania. Musimy oczyścić i pokroić polędwicę w cieniutkie plasterki. Rukolę płuczemy, osuszyć, odciąć końcówki i posypać nią plastry wołowiny. Nie wyrzucamy jednak łodyżek ze szpinaku. Je wrzucamy do blendera wraz z musztardą i sokiem pomarańczowym. Całość miksujemy, dodając odrobimy oliwy z oliwek, soli, pieprzu oraz miodu. Wszystko dokładnie mieszamy. Tak przygotowanym pesto polewamy carpaccio.

Voila!

Włoskie przyjęcie to przystawki podawane często zastępując nawet główny posiłek. Oprócz powyższych, można natknąć się również na przystawki z szynki parmeńskiej, owoców morza.

To jak, co dziś zjemy?