Śledziowe, jajeczne lub warzywne sałatki są nieodzownym elementem świątecznego stołu. Dzięki użyciu dużej ilości różnokolorowych składników przekąski te prezentują się niezwykle efektownie nawet bez specjalnych dodatków. Jeśli jednak chcecie, aby nabrały iście wigilijnego wyglądu, zastosujcie sosy albo jadalne dekoracje, nawiązujące kolorystyką lub wzorem do Bożego Narodzenia.
Spis treści
Sałatki śledziowe w świątecznym wydaniu
Niewątpliwie najbardziej popularnymi rodzajami sałatek, podawanym w trakcie wieczerzy wigilijnej są te z dodatkiem ryb, a zwłaszcza słono-kwaskowatych śledzi, pokrojonych na mniejsze kawałki lub zwiniętych w niewielkich rozmiarów roladki. Klasyczny sos śmietanowy z dodatkiem drobno posiekanego, świeżego koperku nadaje śledziowej sałatce typowo świątecznego charakteru, który można podbić jeszcze bardziej poprzez dodanie obranego i pokrojonego w kostkę jabłka oraz dość drobno posiekanej cebuli cukrowej. Innym przykładem typowo świątecznej przystawki jest śledź po kaszubsku, czyli prostokątne kawałki matiasa przełożone aromatycznym sosem przygotowanym z prażonej czerwonej cebuli, suszonych śliwek, koncentratu pomidorowego oraz nadających pikanterii przypraw, takich jak liście laurowe, gorczyca, majeranek i ziele angielskie.
Sałatki jarzynowe w świątecznej odsłonie
Wśród tradycyjnych potraw wigilijnych nie może zabraknąć klasycznej sałatki jarzynowej, takiej z ugotowanych i pokrojonych w kosteczkę marchewek, pietruszek, selera, ziemniaków, jaj, ogórków kiszonych oraz groszku konserwowego. Do scalenia tych wszystkich składników w jedną bardzo apetyczną całość wystarczy jedynie dobrej jakości majonez i szczypta podstawowych przypraw.
Inną, często przygotowywaną na święta przystawką jest sałatka z charakterystycznym w smaku selerem konserwowym, który dobrze się komponuje z kwaśnym kiszonym ogórkiem, słodkim ananasem puszkowanym, kukurydzą i łagodnym żółtym serem. Opcjonalnie do potrawy można dodać szynkę konserwową lub wędzony bekon, który nada przyjemnego aromatu wędzonki. Przygotowany z majonezu oraz jogurtu naturalnego sos, świetnie połączy różnorodne smaki.
Eleganckie sałatki warstwowe
Efektownie prezentujące się sałatki warstwowe nie tylko świetnie smakują, ale także mogą stanowić wyszukaną ozdobę świątecznego stołu, dlatego warto je przygotowywać w dość wysokim, przezroczystym szkle, np. misce lub jednoporcjowych szklankach. Typowo świątecznym wydaniem tej potrawy jest sałatka rybna, w której króluje aromatyczny tuńczyk. Poszczególne piętra tworzą starte białka z dodatkiem majonezu i kukurydzy, odsączony z zalewy tuńczyk, ser żółty, czerwona papryka, ogórek konserwowy, sos majonezowy oraz ugotowane na twardo, zmrożone i starte na wiórki żółtka.
Innym przykładem znakomitej przekąski na święta jest sałatka warstwowa z gotowanymi na twardo jajkami, płatami matiasów oraz upieczonymi i startymi na grubych oczkach czerwonymi buraczkami. Każdą wykładaną w naczyniu warstwę należy pokryć cienką warstwą majonezu z dodatkiem odrobiny pieprzu. Wierzch sałatki można ozdobić drobno krojoną zieloną cebulką lub natką pietruszki. Świetnym pomysłem na dekorację świąteczną jest przełożenie porcji sałatki do słoików typu wek i obwiązanie górnej części tasiemką z bożonarodzeniowym wzorem.
Jak dekorować i podawać świąteczne sałatki?
Aby przygotowane na Wigilię sałatki nabrały odpowiedniego charakteru, oprócz użycia dobrze dobranych składników i przypraw, warto również przemyśleć, w jakim naczyniu będą zaserwowane świąteczne przysmaki. Sałatki mieszane doskonale będą się prezentować w typowo świątecznych miskach o kształcie choinki, bombki lub gwiazdki. Przyjemnym akcentem świątecznym mogą być także nawiązujące do Bożego Narodzenia wzory albo zachowana w tym klimacie kolorystyka, w której dominuje czerwony, biały, zielony, złoty i srebrny.
Jakie jeszcze dodatki nadadzą sałatkom świątecznego charakteru? Jeśli nie macie pod ręką przeznaczonych na tę okazję naczyń, przełożoną do miski potrawę możecie przystroić w taki sposób, by kojarzyła się z Bożym Narodzeniem. Jadalne dekoracje nie tylko będą się pięknie prezentować na potrawie, ale także mogą dodatkowo podkreślić jej charakterystyczny smak.
Jak jeszcze przystroić stół na rodzinną ucztę? Wybierzcie swoje ulubione przepisy na sałatki na święta na portalu kulinarnym Przepisy.pl, przygotujcie je i umieśćcie w wybranym naczyniu. Z plasterków twardszych warzyw, takich jak marchew, ogórek czy rzodkiewka, za pomocą niewielkich foremek do ciasta powycinajcie świąteczne kształty i rozłóżcie na powierzchni wybranej sałatki, co sprawi, że będzie się prezentowała jeszcze bardziej apetycznie. Wesołych Świąt!