Daktyle w służbie zdrowia: Cukier daktylowy a wartości odżywcze

Blog przez żołądek do serca

Artykuł Sponsorowany

Daktyle w służbie zdrowia: Cukier daktylowy a wartości odżywcze

Cukier daktylowy cieszy się w dzisiejszych czasach ogromną popularnością. Nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ jest uznawany za dużo lepszą alternatywę dla białego cukru. Ma wszechstronne zastosowanie, można go dodawać do wielu potraw i deserów, a dodatkowo cechuje się całkiem korzystnymi właściwościami odżywczymi. Jakie są największe zalety i podstawowe właściwości cukru daktylowego oraz jak można go wykorzystać we własnej kuchni?

Cukier daktylowy – kilka istotnych właściwości odżywczych

Analizując dostępne cukry i słodziki nie można przejść obojętnie obok wspomnianego wyżej cukru daktylowego. Na początek wypadałoby przeanalizować podstawowe właściwości odżywcze cukru daktylowego. W 100 g produktu można znaleźć około 0,5 g tłuszczu, 80 g węglowodanów, 1.7 g błonnika pokarmowego i 2.7 g białka. Jednocześnie taką dawką dostarczy się do organizmu około 350 kcal. Godne podkreślenia jest to, że IG cukru daktylowego stoi na niższym poziomie od cukru białego, dlatego też cukier powstający poprzez dokładne zmielenie suszonych daktyli na proszek cieszy się obecnie tak sporym uznaniem. 

Jak cukier daktylowy działa na ludzki organizm? Czego można od niego oczekiwać?

Cukier daktylowy ma bardzo dużą grupę zwolenników wśród młodszego, jak i znacznie bardziej doświadczonego pokolenia. Czemu tak się dzieje? Choćby z tego względu, że znajdują się w nim potas, żelazo, magnez oraz witaminy z grupy B. Jednocześnie spożywanie go w rozsądnych ilościach (konsultując to z dietetykiem) może nieść za sobą kilka ciekawych korzyści. Cukier w wersji daktylowej charakteryzuje się:

  • naturalnością – pozyskuje się go z daktyli, dlatego nie będzie w sobie posiadał sztucznych i chemicznych substancji,
  • intensywnym smakiem – pozwala na uzyskanie głębi smaku i aromatu przygotowywanych potraw,
  • właściwościami nawilżającymi i łagodzącymi,
  • właściwościami klejącymi – możliwość uzyskania pożądanej konsystencji kremów i mas,
  • wszechstronnym zastosowaniem – doskonała alternatywa dla cukru białego i miodu, cechuje go to, że jest nieprzetworzony.

Jak widać włączenie go do swojego planu żywieniowego wcale nie musi się okazać złym pomysłem. Oczywiście najpierw warto byłoby porozmawiać na ten temat z dietetykiem i wspólnymi siłami ustalić nową dietę z udziałem cukru daktylowego. 

Cukier daktylowy – jak można wykorzystać go w kuchni? Wskazówki

Pozostaje jeszcze zbadać jeden ważny temat, a mianowicie, jak tak właściwie wykorzystać cukier daktylowy w domowej kuchni? Otóż jest to banalnie proste, ponieważ można go z powodzeniem dodać do ulubionych ciast, ciasteczek, sałatek, sosów, kremów czy też deserów. To trwały produkt spożywczy o intensywnym smaku, dzięki któremu dotychczasowe potrawy i desery zostaną urozmaicone, gwarantując przy tym uzyskanie zupełnie nowych doznań kulinarnych. Ciekawym przykładem w tej kategorii jest cukier daktylowy w opakowaniu 250g KruKam, który znajdzie zastosowanie w owsiankach, koktajlach i ciastach, ale też jako podstawowy składnik pysznej polewy do lodów. Możliwości jest naprawdę sporo.