Fińska whisky – poznaj jej tajemnice!

Blog przez żołądek do serca

Artykuł Sponsorowany

Fińska whisky – poznaj jej tajemnice!

Z jakimi krajami kojarzy nam się whisky? Z na pewno ze Szkocją, Irlandią oraz Stanami Zjednoczonymi. Nieco bardziej doświadczeni koneserzy przynajmniej słyszeli też o destylatach z Japonii czy Tajwanu. A może nawet o whisky włoskiej. Co jednak możemy powiedzieć o whisky z Finlandii? Nawet jeśli stosunkowo niewiele, zapewniamy, że nasz artykuł ma szansę to zmienić!

Początki whisky w Finlandii

Whisky zaczęła rozpieszczać zmysły i wyobraźnię Finów dopiero na początku XX wieku. Przez praktycznie całe poprzednie stulecie import tego rodzaju alkoholi do kraju był uniemożliwiony przez rosyjskie prawo (w pełni niepodległa Finlandia powstała dopiero w 1917 roku, wcześniej znajdowała się pod panowaniem szwedzkim i rosyjskim). Potrzebne, co nie podlega wątpliwości, zmiany przyniósł dopiero rok 1904, kiedy to do kraju zaczęły napływać intrygujące propozycje szkockich destylarni. Wtedy to fascynacja whisky zaczęła rosnąć w siłę w świadomości konsumentów w Finlandii. Na fińską destylarnię trzeba było jednak poczekać aż do otwarcia w 1981 roku zakładu Koskenkorva w Ilmajoki. Pierwsza fińska whisky, Alko Whisky, trafiła do koneserów w roku 1983. Viski 88 (później znana jako Double Eight 88) była aż do roku 2000 najlepiej sprzedającym się w Finlandii alkoholem o miedziano-złotej barwie.

Sukces fińskich destylarni

Choć opisywana destylarnia Koskenkorva zakończyła swoją działalność w 2000 roku, w tym czasie na fińskim rynku działało już kilka innych marek produkujących whisky. W 1998 roku otwarto Panimoravintola Beer Hunter’s. Najlepsza whisky rozlana zostanie dopiero w 2034 roku, kiedy mistrz destylacji z tego zakładu, Mika Heikkinen, skończy 60 lat! W roku 2002 działalność rozpoczęła natomiast Teerenpeli Distillery. Ozdobę kolekcji marki stanowią 5-, 6- oraz 10-letnie single malty, wyprodukowane wyłącznie z fińskiego zboża i krystalicznie czystej wody. Od 2013 roku na koneserów spragnionych kolejnych fińskich skarbów sztuki destylacji czeka również whisky z destylarni Panimoravintola Koulu. W formie ciekawostki warto wspomnieć, że znaczna część destylatów z tego zakładu dojrzewa w jakościowych beczkach po bourbonie Jack Daniel’s. Jeszcze jedna destylarnia, która zdążyła już zapisać się w historii Finlandii, to Kyrö Distillery Company, działającą od 2014 roku. Czerpiąc z amerykańskiej tradycji, marka skupia się na produkcji oryginalnej whisky żytniej. W ciągu kilku najbliższych lat brand pragnie stać się jednym z gigantów w tej dziedzinie!

Które whisky z Finlandii polecamy na początek?

Odkrywcom, którzy rozpoczynają swoją przygodę z trunkami z tego skandynawskiego kraju, śmiało możemy zarekomendować zaprzyjaźnienie się z Teerenpeli Single Malt Whisky. Właściwym wyborem na początek okaże się Whisky Teerenpeli Savu. Ta ciekawa whisky powstaje ze słodu torfowego i nabiera swoich cennych właściwości aromatyczno-smakowych w beczkach po bourbonie oraz sherry Pedro Ximenez. W bukiecie wyczujemy m.in. owoce sadów, migdały i karmel. W ustach znajdują powtórzenie akcenty dominujące w bukiecie, wzbogacone m.in. o nuty dymne i dębowe. Podczas długiego finiszu do gry wchodzi również mieszanka aromatycznych przypraw.

Co dalej? Jeśli przypadła Wam do gustu opisana wyżej fińska whisky, pora dać szansę sztandarowej propozycji marki, czyli Whisky Teerenpeli Single Malt 10 YO. Ta wyśmienita whisky do 500 zł niezmiennie wprawia koneserów w zachwyt już od 2015 roku. 10-letnia, jubileuszowa edycja Whisky Teerenpeli Single Malt cechuje się królewską złotą barwą i niezwykle rozbudowanym bukietem, w którym odnajdziemy m.in. brzoskwinie doprawione wanilią, agrest i toffi. Deserowy charakter ma również smak tego specjału. Cenne urozmaicenie stanowią nuty przyprawowe, imbir oraz szlachetny dąb. To specjał godny zmysłów najbardziej wymagających konsumentów!

Jeszcze inna propozycja dla odkrywców fińskich specjałów to Whisky Teerenpeli Portti, którą wyróżnia maturacja w beczkach po doskonałym winie wzmacnianym Porto. Ta procedura, czego mogą spodziewać się znawcy, dodatkowo nasyca bogaty bukiet specjału oryginalnymi niuansami, które wnosi drewno zaprzyjaźnione z klasycznym portugalskim winem.

Czy wiesz już, dlaczego warto poznać whisky z Finlandii? A może zdążyłeś już wyrobić sobie na ich temat opinię? Jeśli poszukujesz dodatkowych inspiracji, zobacz mocne alkohole, które poleca Winnica Lidla!