Rodzaje piwa

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Rodzaje piwa

Piwo można podzielić na wiele różnych grup w zależności od cech, a nie tylko na smaczne i niesmaczne czy tanie i drogie. O ile to właśnie one są najpopularniejsze, o tyle każdy powinien choć trochę zagłębić temat rodzajów piw, które są dostępne w Polsce czy na świecie. Sprawdź nasz artykuł i pochwal się wiedzą przed znajomymi!

Artykuł o tematyce alkoholu, tylko dla osób pełnoletnich. Nie prowadź samochodu po spożyciu alkoholu.

Jak można podzielić piwo?

Klasyfikacji piwa jest wiele, są to między innymi różnice według:

  • mocy – bezalkoholowe, lekkie, pełne, mocne, bardzo mocne,
  • barwy – jasne i ciemne,
  • składniki,
  • profil aromatyczno-smakowy,
  • wygląd.

Jednakże najbardziej ogólnym podziałem piw jest podział według fermentacji dolnej (klasyczny lager) oraz fermentacji górnej (ale). I to właśnie nimi zajmiemy się w tym artykule, tłumacząc różnicę, a także jakie odmiany przynależą do danych grup i jakie piwo jest jej przedstawicielem. Piwa smakowe nie występują w tym artykule.

piwa górnej fermentacji

O co chodzi w piwie górnej fermentacji?

Starszy sposób fermentacji piwa ze względu na to, że temperatura fermentacji jest wyższa niż piwa lager – od 16 do 24 stopni. Jest to więc temperatura, która panuje w każdym domu. Wcześniej nie znano sposobów chłodzenia innych niż naturalne.

Przy produkcji piwa ale (czyli piwa górnej fermentacji) drożdże zbierają się na powierzchni zbiornika (dlatego jest to górna fermentacja). Do fermentacji dochodzi przy użyciu drożdży górnej fermentacji.

W trakcie fermentacji powstaje drożdżowa piana, która później zmienia się w skorupowatą powłokę. Fermentacja jest szybka i intensywna – zajmuje od jednego do ośmiu dni. Dzięki tej fermentacji piwo ma większą ilość wyższych alkoholi a także estrów. Drożdże w piwie ale zapewnia piwu bogate, owocowe, cytrusowe lub mleczne nuty smakowe.

Piwa, które są z górnej fermentacji (ale), to:

  • piwo pszeniczne,
  • Pale Ale,
  • Stout,
  • Porter,
  • Klasztorne.

Poniżej pokrótce charakterystyka każdego z nich.

Piwo pszeniczne

Jest przygotowywane z jęczmienia słodowego, lecz posiada też część słodu pszenicznego. W barwie jest żółte lub miodowe i mętne. Można w jego smaku wyczuć nuty owocowe, a najczęściej bananowe. O łagodnym, słodkawym lub kwaśnawym posmaku z niską goryczkowością.

Przykładami na piwa pszeniczne są – Książęce złote pszeniczne, Paulaner Weissbier czy Żywiec Białe.

Pale ale

W barwie od złotego do miedzianego z wyraźnym aromatem chmielowym i ledwo wyczuwalnym słodem. Ma nuty owoców, drzew, cytrusów oraz żywicy.

Przykładowe piwa Pale Ale, które mają charakterystyczny smak chmielu to Pinta A Ja Pale Ale, Książęce IPA, Żywiec IPA.

Stout

Piwo stout to ciemne piwo wyprodukowane z prażonego słodu jęczmiennego. Charakterystyczne dla niego jest silna goryczka spowodowana dużą zawartością chmielu.

Przykładowe piwa stout – Guinness, Fortuna imbir stout, Tenczynek Milk Stout. 

Porter

Również ciemne piwo, ale z wysoką zawartością alkoholu. Pochodzi z Anglii.

Przedstawiciele – Książęce Porter, Komes Porter Bałtycki, Żywiec Porter.

Klasztorne

Piwo o zwiększonej zawartości alkoholu, poddawane nawet potrójnej fermentacji. Zazwyczaj słodkie z drożdżowo-korzennym aromatem i intensywnym nasyceniu CO2. Pochodzi z Belgii.

Ta odmiana piwa, ale jest rzadko dostępna w polskich sklepach, a jeśli chcesz go spróbować, to powinieneś szukać Manufaktura Piwa klasztorne piwo, Grimbergen, klasztorne piwo opata.

piwa smakowe warzeniem piwa i słód jęczmienny

Piwo dolnej fermentacji – czyli co?

Lagery, czyli piwa dolnej fermentacji są aktualnie najczęściej produkowane. Drożdże podczas fermentacji skupiają się na dole beczki i charakteryzują się wysoką tolerancją na niskie temperatury – od 8 do 12 stopni. Jest to duży atut piw dolnej fermentacji, ponieważ w niskich temperaturach, drożdże produkują mniej produktów ubocznych. Po fermentacji leżakowanie trwa nawet od 4 tygodni do kilku lat, a dzięki temu otrzymuje się piwo z wyraźnym i czystym smakiem. Sprawdź reprezentantów piwa dolnej fermentacji.

Pilzner

Piwa typu pilzner produkowane są w Czechach, USA oraz w Niemczech. Do jego produkcji używane są słód pilzneński, chmiel żatecki i miękka woda. Piwo to powinno być idealnie klarowne i posiadać bardzo gęstą pianę.

Pilznery, które powinieneś spróbować, to Pilsner Urquell, Kozel, Grolsch. Jest to najprawdopodobniej najpopularniejszy gatunek piwa w Polsce.

Marcowe

Piwo o barwie miedziano-bursztynowej.

Przykładowo piwo marcowe to Miłosław Marcowe, Żywiec Marcowe, Browar Czechowice Marcowe.

Koźlak

Piwo koźlak to jasny lager warzony ze słodu jęczmiennego zawierający min. 16% ekstraktu oraz min. 6% alkoholu. Zdecydowanie dementuje i leżakuje najdłużej w porównaniu do pozostałych piw – nawet do 18 tygodni. Piwo o wyczuwalnej nucie goryczy i słodowym smaku.

Jaki rodzaj piwa jest najlepszy?

Każdy powinien wybrać według swoich preferencji – w zależności od tego, co oczekujesz od tego złotego trunku. Sprawdź nasz ranking piw, żeby dowiedzieć się, jakie według nas piwo jest najlepsze pod kątem smaku. Pamiętaj jednak, że to bardzo subiektywny ranking.