Czy tylko u nas devolay był zmorą w domu rodzinnym? Mamie nigdy nie udawał się ten pyszny kotlet zawijany z masłem, a tata zawsze dopominał się o właśnie to danie. Dlatego też podjęliśmy się tego zadania i przygotowaliśmy przepis z jednym właściwym nadzieniem. Oczywiście wariacji na temat wypełnienia kotleta jest wiele, ale nam smakuje właśnie ten najprostszy.
Devolay, a tak naprawdę to kotlet de volaille klasycznie przygotowuje się z masłem w środku i z żadnymi dodatkowymi bajerami. Sama nazwa od francuskiego de volaille oznaczającego „z drobiu” już sugeruje nam, że ten przepis musi być bardzo łatwy – w końcu dla francuzów (którzy najprawdopodobniej są pionierami tych kotletów) to zwykły kotlet z drobiu.
Spis treści
Kotlet devolay (de volaille) – przepis
Ciężko jest nam wyznaczyć dokładną ilość każdego ze składników jakie powinien mieć kotlet de volaille. To, co musisz wiedzieć, to to że jedna pierś wystarcza na dwie osoby – po roztłuczeniu na cienkie kotlety będzie idealne (akurat gdy robiliśmy ten przepis, dostała się nam miniaturowa pierś, dlatego kotleciki są mniejsze i bardziej na jedną osobę). Inna ważna rzecz – masła nie może być za dużo w kotlecie, bo wypłynie. Do wprawy dojdziesz pewnie dopiero przy drugim czy trzecim devolay’u, więc nie załamuj się po pierwszej nieudanej próbie. Jeśli masło jest widoczne przez rozbite, zwinięte i nie opanierowane mięso, oznacza to, że albo mięso jest za bardzo rozklepane, albo masła jest za dużo. To trzeba wyczuć. I co mega ważne – musisz mieć folię spożywczą przy rozklepywaniu mięsa. Zdecydowanie ułatwi Ci to późniejsze faszerowanie kotletów. Zakładając folię spożywczą zwiększysz również prawdopodobieństwo tego, że nie rozwalisz mięsa.
Wyłączam gadulstwo i nie przedłużam – sprawdzaj przepis na kotlet de volaille!
Składniki
- piersi kurczaka
- masło (można wykorzystać masło klarowane)
- mąka
- jajko
- bułka tarta
- sól
- pieprz
- oliwa z oliwek
Instrukcje
- Na początek piersi kurczaka dokładnie umyj i wytnij wszystkie chrząstki, błonki i tłuszcz, które nie chcesz jeść. Następnie przekrój pierś na dwie równe połówki i wyłóż je na desce do krojenia. Piersi kurczaka oraz deskę obłóż folią spożywczą i tłuczkiem delikatnie rozbij mięso z obu stron. Powinieneś otrzymać ładne, duże i cienkie kotlety.
- Teraz przypraw swoje kotlety – oprósz je solą oraz pieprzem z obu stron.
- Weź kawałek masła – nie za duży, żeby masło nie wychodziło poza mięso, a wystarczająco duży, żeby ładnie siknęło na talerzu. Ułóż je na górze piersi z zapasem z obu stron, a następnie zacznij zwijać od góry. Boki przykładaj do masła, żeby z każdej strony było opatulone mięsem.
- Gdy już zawiniesz swoje kotlety devolay, przechodzimy do panierowania – najpierw devolay’e wkładamy do mąki, następnie maczamy w roztrzepanym jajku, a następnie pokrywamy w bułce tartej. Żeby wzmocnić swoje kotlety devolay ponownie wrzuć je do jajka, a następnie ponowie pokryj w bułce tartej – dzięki temu pancerz utrzymujący masło w środku będzie mocniejszy i będzie większe prawdopodobieństwo tego, że masło nie wypłynie, a Ty otrzymasz piersi z kurczaka z chrupiącą panierką.
- Na patelni rozgrzej oliwę z oliwek i delikatnie połóż kotlety devolay. Musisz usmażyć je z każdej strony (jak krokiety) na małym ogniu – wtedy masz pewność tego, że nie tylko panierka będzie usmażona, ale również kotlet w środku. Uważaj, bo bułkę tartą łatwo spalić. Pod koniec smażenia możesz dodać nieco masła, żeby wzbogacić devolay’e o lepszy smak i zwiększyć kalorie posiłku.
Jak zrobić kotlet de volaille – wideoporadnik
Sprawdź jak łatwo można przygotować kotlet de volaille z chrupiącą panierką! To kilka prostych kroków zamkniętych w naszym krótkim filmiku!
Z czym podawać kotlety devolay?
Wiesz jak to mówią – wolność Tomku w Twoim domku. Jedz z tym, co tylko Ci się podoba!
Kotlety devolay możesz podawać z:
- ziemniaki z wody,
- mięte ziemniaki,
- puree z dyni,
- pieczone bataty,
- frytki z batatów,
- frytki,
- frytki z warzyw,
- ryż.
Oprócz powyższego, przydałaby się również jakaś sałateczka, np.:
- kapusta pekińska, ogórek, pomidor, sos sałatkowy włoski,
- kapusta pekińska, ogórek, marchewka, sok z cytryny, majonez,
- marchewka z groszkiem,
- surówka z marchewki i jabłka.
Do udekorowania całości możesz użyć posiekanej natki pietruszki.
I tak skomponowane danie można wcinać!
Devolay – jak zawijać
Kotlet de volaille zawija się bardzo łatwo, ale trzeba mieć w tym nieco wprawy. Poniżej najważniejsze zasady:
- ustaw masło (lub masło klarowane) na górze kotleta zostawiając nieco przestrzeni po bokach,
- zawijając, dociskaj mięso do masła z każdej strony,
- zawijaj de volaille do samego końca i w dłoni delikatnie ściśnij całą roladkę.
Proste, prawda?
Ważne jest również, żeby dobrze wykorzystać bułkę tartą – najlepiej, żeby były jej dwie warstwy, żeby zapewnić sobie, że masło nie wypłynie. Nie musisz również skupiać się na maśle klarowanym – możesz użyć zwykłego, a Twój kotlet i jego chrupiąca panierka będą idealne!
Devolay – z czym w środku
Devolaya przygotowuje się na wiele sposób, można kombinować z czymkolwiek ma się akurat w lodówce. Takimi najpopularniejszymi są na pewno:
- masło (klasyczne wypełnienie),
- masło z natką pietruszki,
- ser żółty,
- ser żółty z szynką,
- masło z serem żółtym,
- masło z koperkiem,
- pieczarki,
- pieczarki z serem żółtym,
- szpinak i ser feta.
To, czego na pewno nie rozumiemy to jak kotleta de volaille przygotowuje się ze schabu… W końcu de volaille to „z drobiu”. No ale właśnie tacy są Polacy! Dlatego pamiętaj – przygotowuj de volaille tylko z masłem w środku!
Wypełnienie z natki pietruszki i masła czy zawierające kawałek sera może być równie dobre, ale wolimy zwykły kotlet de volaille i natkę pietruszki na wierzchu.
Devolay – w jaki sposób i jak długo smażyć?
Musisz pamiętać o tej zasadzie, że smażymy na małym ogniu. Dzięki temu kotlet z piersi z kurczaka powoli będzie się nagrzewał, aż w końcu zacznie się smażyć, a nie tylko panierka szybko się zarumieni, a w efekcie finalnym spali.
Dzięki takiemu smażeniu mamy większe prawdopodobieństwo na to, że masło z devolay’a nie wypłynie. Ile czasu zejdzie na smażenie takiego kotleta z podwójną panierką na małym ogniu? Najprawdopodobniej około 12-15 minut – pomimo tak długiego procesu obróbki termicznej, masło wciąż będzie soczyste, a zarazem smaczne.