Dieta bananowa

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Dieta bananowa

Dieta bananowa to popularna dieta odchudzająca, której zasady zostały opracowane przez Japończyków. To restrykcyjna i niskoenergetyczna dieta, która przy odpowiednim stosowaniu daje szybkie i skuteczne efekty. Czy w diecie bananowej naprawdę chodzi tylko o jedzenie bananów? Dowiedz się, na czym polega dieta bananowa i przekonaj się, czy dzięki takiej diecie wypracujesz wymarzoną sylwetkę.

Zasady diety bananowej

Zasady tej diety odchudzającej różnią się w zależności od wybranego wariantu. Możesz zdecydować się na bananową dietę trzydniową, tygodniową bądź miesięczną. Chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów? Sprawdź, który rodzaj diety bananowej będzie Ci odpowiadać i zawalcz o lepszą wersję siebie.

Jadłospis opiera się na jedzeniu bananów, ale w wariancie miesięcznym dużą rolę odgrywają też inne pełnowartościowe produkty. W codziennym menu nie powinno zabraknąć produktów jak: chude mięso, ryby, świeże warzywa i owoce oraz zdrowe tłuszcze roślinne i pełnoziarniste produkty zbożowe. Kluczowe jest także odpowiednie nawodnienie organizmu — wskazane jest picie dużej ilości wody mineralnej (minimum 2 litry wody dziennie) oraz mleka. Można pić także kawę i herbatę bez cukru.

Wadą wielu restrykcyjnych diet odchudzających jest to, że brakuje w nich składników odżywczych oraz składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu dlatego, jeśli wybierzesz miesięczną dietę bananową, pamiętaj o dostarczaniu sobie wielu witamin i minerałów. Zbędne kilogramy można tracić w zdrowy sposób. Podejdź do tego procesu mądrze i ciesz się spektakularnymi efektami!

Jakie produkty są kategorycznie zabronione w tej diecie? Oto lista:

  • tłuszcze zwierzęce,
  • sól i słone przekąski,
  • alkohol,
  • lody,
  • słodycze.

Efekty diety bananowej — ile można schudnąć na diecie bananowej?

Stosując dietę bananową oprócz bardzo szybkiej utraty wagi (od 3 do 7 kg), możesz liczyć na poprawę samopoczucia i podwyższenie poziomu energii każdego dnia. Jeśli zmagasz się z codziennym stresem i zmęczeniem, to japońska dieta bananowa będzie strzałem w dziesiątkę. Dieta bananowa to także dobry sposób na oczyszczenie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii i dotlenienie organizmu. Taka dieta redukcyjna wzmacnia także działanie układu odpornościowego i pokarmowego.

Efekty odchudzania w dużej mierze zależą od wyjściowej masy ciała, a także Twojego trybu życia. Trzydniowa i tygodniowa dieta bananowa przynosi najbardziej widoczne efekty w krótkim czasie. Dzięki diecie bananowej możesz liczyć na szybki spadek masy ciała.

Dlaczego dieta bananowa daje takie efekty? Główną przyczyną jest to, że banany (mimo że są bardzo kaloryczne), to mają w sobie dużo białka roślinnego, który gwarantuje uczucie sytości na długi czas. Brak uczucia głodu wspomaga proces odchudzania — w ciągu dnia nie grozi nam podjadanie. Oprócz tego te tropikalne owoce są bogate w potas oraz witaminę B, co sprawia, że są bardzo wartościowym pokarmem dla organizmu.

Jak uniknąć efektu jojo? Po zakończeniu diety bananowej wprowadź zdrowe nawyki żywieniowe, wyklucz niezdrowe produkty i zadbaj o regularną aktywność fizyczną. Jeśli zaczniesz jeść niezdrowe przekąski, szybko wrócisz do swojej wyjściowej masy ciała.

Trzydniowa dieta bananowa

Stosując się do zasad tego rodzaju diety bananowej, możliwe jest zrzucenie nawet 3 kilogramów! Menu na cały dzień w tym wariancie to: 3 banany, 3 szklanki mleka i 2 litry wody mineralnej niegazowanej. To zaledwie około 1000 kcal na cały dzień — jest to więc bardzo restrykcyjna i wyczerpująca dla organizmu dieta. Jednodniowa dieta bananowa to sposób na szybkie oczyszczenie organizmu. Jeśli wiesz, że kilku dni nie wytrzymasz, zastosuj się do zasad diety bananowej przez jeden dzień.

Uwaga! Nie zaleca się długotrwałego stosowania trzydniowej diety bananowej, bo tak niskokaloryczna dieta może nieść negatywne skutki dla zdrowia i prowadzić do niedoborów substancji odżywczych.

Tygodniowa dieta bananowa

Siedmiodniowa dieta bananowa zakłada od 1000 do 1100 kcal na dzień (podobnie jak w przypadku trzydniowej diety bananowej). Oprócz bananów pozwala się na urozmaicenie codziennego menu poprzez dodatek jogurtu naturalnego, płatków owsianych oraz miodu — zważając oczywiście na odpowiednią ilość kalorii. Każdego dnia w trakcie tej diety spożywa się 3 posiłki na bazie bananów i płatków owsianych oraz wypija się minimum 1,5 litra wody mineralnej. W ciągu tygodnia możliwe jest zrzucenie aż 5 kilogramów.

Miesięczna dieta bananowa

W trakcie miesięcznej kuracji odchudzającej możesz liczyć na spadek 7 kilogramów. Ilość kalorii jest tutaj ustalana indywidualnie. Na czym polega dieta bananowa miesięczna? Każdy dzień należy rozpocząć od spożycia jednego banana i wypicia szklanki wody niegazowanej. Reszta posiłków ustalana jest według preferencji, stosując się do zdrowych zasad odżywiania.

dieta bananowa

Czy dieta bananowa to zdrowy sposób odżywiania?

Znasz już zalety diet bananowej i zastanawiasz się nad przejściem na tę dietę? Taki sposób odżywiania przede wszystkim zaleca się osobom, które:

  • chcą zrzucić zbędne kilogramy,
  • zmagają się z otyłością,
  • wykonały niedawno podstawowe badania, które nie wykazały żadnych niedoborów.

Diety bananowej nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, osoby z chorobami układu krążenia i diabetycy.

Skutki uboczne stosowania diety bananowej

Każda dieta odchudzająca, a zwłaszcza tak restrykcyjna, jak dieta bananowa, powinna być stosowana pod okiem specjalisty. W innym wypadku może doprowadzić do negatywnych skutków ubocznych — osłabienie, problemy z koncentracją, podwyższenie glukozy we krwi, ryzyko wystąpienia niedoborów witamin i składników mineralnych.