Domowy bigos zna praktycznie każdy, a my staraliśmy się odwzorować bigos, który jedliśmy w domu rodzinnym. Kwaśny, mięsny, idealnie pasujący do świeżego lub czerstwego pieczywa. Każdy przygotowuje bigos z kiszonej kapusty na swój sposób, a nasze mamy czy babcie mają jedną proporcję – „na oko” tworząc ten jedyny i prawdziwy smak bigosu. My doszliśmy do tego w jaki sposób połączyć składniki, dzięki którym danie, które wyjdzie jest najbardziej zbliżone do jadanego przez nas bigosu. Sprawdź nasz przepis!
Spis treści
Przepis na bigos – jak zrobić dobry bigos z kiszonej kapusty?
Proporcje podane w przepisie są na 6 porcji bigosu. Po przygotowaniu takiego garnka bigosu możesz podzielić go na trzy części – dzięki temu dwa dni pod rząd możesz zjeść bigos, a trzecią część zamrozić (najlepiej w plastikowym pojemniku).
Składniki
- 0,5 kg poszatkowanej białej kapusty (świeżej kapusty)
- 0,5 kg kiszonej kapusty
- 0,5 kg karkówki
- 2 kiełbasy takie średniej długości (ok 20-25 cm)
- cebula średnia
- 30 dkg boczku parzonego lub wędzonego
- sól
- pieprz
- jałowiec
- 4-5 grzyby suszone
- ziele angielskie
- suszone śliwki
- liść laurowy
- vegeta
- mały koncentrat pomidorowy, ale może być ten średni – w zależności od preferencji
Instrukcje
- Białą kapustę poszatkować.
- Kapustę kiszoną pokroić na mniejsze kawałki
- Obie kapusty gotować 7 minut w osobnych garnkach. Białą kapusta w osolonej wodzie, kiszona w zwykłej wodzie.
- Po ugotowaniu nie wylewać wody.
- Ugotować grzyby suszone – około 20 minut. Po ugotowaniu, pokroić na mniejsze, bo może się pojawić niejadek, który nie będzie chciał jeść suszonych grzybów. Warto zostawić też nieco wody, żeby dodać później do bigosu.
- Karkówkę pokroić w małe kosteczki i usmażyć na tłuszczu z karkówki. Warto mocniej podsmażyć, nawet żeby zrobiła się taka ciemnobrązowa skórka z każdej strony – później to i tak zmięknie, a w smaku będzie fajne.
- Cebulę skroić w małą kostkę, szklimy ją na tłuszczu z boczku. Potem dodać boczek i zrobić skwarki.
- Wyciągnąć z patelni boczek i cebulę i dać kiełbasę pokrojoną w półksiężyce (wcześniej możesz kiełbasę obrać, ale nie musisz), wysmażyć tłuszcz i delikatnie zarumienić.
- Potem wszystko razem z przyprawami, wymieszać w ogromnym garnku, dodać koncentrat, suszone śliwki. Wymieszaj razem z suszonymi grzybami. Można dać wodę z gotowania kapusty kiszonej w zależności od preferencji. My za pierwszym razem daliśmy w sumie cały mały słoiczek koncentratu pomidorowego, całą wodę z kiszonej kapusty i trochę z kapusty białej. Jeśli ma być mniej kwaśne – dodajemy wodę z białej kapusty, kwaśniejsze – z kiszonej kapusty. W razie potrzeby doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
- Odgrzewając można zalać wodą, żeby nie było zbyt słone i kwaśne.
Pyszności!
Sprawdź poniżej dodatkowe informacje o bigosie!
Jakie przyprawy dodać do bigosu?
Wśród przypraw, które my dodajemy do bigosu można znaleźć:
- sól,
- pieprz,
- vegeta,
- jałowiec,
- ziele angielskie,
- koncentrat pomidorowy.
Te przyprawy całkowicie wystarczają do tego, aby przygotować pyszny bigos.
Bigos staropolski – tradycyjny sposób przygotowania bigosu
Staropolski i tradycyjny sposób przygotowywania bigosu był opisany nawet w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza, choć nie znajdziemy tam pełnego przepisu na tę potrawę. Autor rozpisuje jednie co jest najważniejsze w przepisie na prawdziwy bigos – kapusta kiszona, mięso i ogień.
Do staropolskiego przepisu na bigos potrzebne są:
- kapusta kiszona,
- kapusta świeża,
- suszone grzyby,
- łopatka wieprzowa i wołowa,
- boczek surowy,
- schab wieprzowy,
- smalec wieprzowy,
- kiełbasa myśliwska,
- boczek surowy wędzony,
- boczek parzony wędzony,
- cebula,
- garść suszonych śliwek lub powidła śliwkowe,
- czerwone wino wytrawne,
- zioło angielskie,
- pieprz,
- goździk,
- jałowiec,
- liść laurowy.
Jest to dość długa lista składników, dlatego my wolimy przygotowywać bigos na własny sposób – uproszczony.
Ile gotować bigos?
Wszyscy mówią, że bigos powinien gotować się minimum 2-3 godziny. Problem w tym jest taki, że kapusta, którą dodajemy do tej potrawy będzie całkowicie rozgotowana, a my jesteśmy za tym, żeby zawsze było czuć, co się je.
W naszym przepisie gotujemy kapustę młodą i kiszoną przez około 7 minut, a następnie po połączeniu wszystkich składników ze sobą gotujemy przez około 10 minut. To całkowicie wystarcza i nie ma powodu do tego, aby przedłużać czas gotowania bigosu.
Jak zawekować bigos?
To bardzo proste – po dokładnym wymyciu słoików, trzeba włożyć do środka wystudzony bigos, zostawiając około 2cm przestrzeni pod zakrętką i dokładnie zakręcić.
Na późniejszym etapie garnek wykładamy ścierkami, a na nie słoiki z bigosem. Zalewamy zimną wodą do połowy słoików. Po zagotowaniu wody, należy zmniejszyć ogień i pasteryzować 20 minut.
Po tym czasie wyciągamy i zostawiamy do ostygnięcia.
Czy bigos jest zdrowy?
Uśrednia się, że 100 g bigosu to około 200 kcal. O ile posiada wiele składników odżywczych ważnych dla organizmu, to i tak powinniśmy jeść go z umiarem ze względu na zawartość tłuszczu oraz soli.
Oczywiście bigos można przygotować również w taki sposób, żeby był w wersji fit. Niektóre cateringi dietetyczne zajmujące się przygotowywaniem zdrowych posiłków potrafią przygotować bigos tak, żeby był zarówno zdrowy, jak i pyszny!