Chociaż dzisiejsza kuchnia belgijska, zwłaszcza restauracyjna, coraz bardziej upodabnia się do kuchni francuskiej, to jednak Belgowie zachowali wiele potraw, które należą do starych dań narodowych Flamandów lub Walonów. Mieszkańcy Belgii zawsze byli znani z tego, że lubili jeść dużo i dobrze, a obrazy szkoły flamandzkiej z XVII w. (Jordaens, Aersten) Często przedstawiają ówczesne mieszczaństwo przy suto zastawionych stołach.
Ich kraj może również pochwalić się czekoladą. Belgijska czekolada uchodzi za najlepszą na świecie i grzechem byłoby nigdy nie spróbować jej smaku. Dlatego też Belgia uchodzi za prawdziwe królestwo czekolady.
Spis treści
Regiony Belgii a kuchnia
Liczne zabawy ludowe, zwane kiermaszami (Kerkmesse), oraz święta rodzinne były i są doskonałą okazją do obfitego jedzenia. Na północy Belgii we Flandrii – obfitującej w ryby, małże, krewetki – dużą popularnością cieszą się smażone ryby z frytkami, a na przystawkę można zjeść pomidory nadziewane krewetkami i polane gęstym majonezem. Są oni niekwestionowanymi królami belgijskich stołów specjalizującymi się w przygotowaniu sztandarowych belgijskich potraw.
Przysmakiem w Antwerpii jest królik duszony w białym winie z dodatkiem suszonych śliwek (kouyn met pruneu). Brabancja słynie z doskonałych kiszek sprzedawanych na kiermaszach. W Liege warto spróbować szynki ardeńskiej z sałatką z fasoli szparagowej, ziemniaków, cebuli i skwarków wieprzowych – przyprawioną octem.
Czechy i Słowacja, kraje śródlądowe, pozbawione dostępu do morza, nastawione są przede wszystkim na ryby słodkowodne, wśród których prym wiedzie karp, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia.
Daleko jednak poza Belgię sięga sława waterzooi, którą można przyrządzić z ryb lub kurczaka, i wołowiny po flamandzku. Znajduje również amatorów potrawa z gęsi, zwana l’oie a l’instar de Vise (Vise to nazwa małego miasteczka nad Mozą, skąd potrawa pochodzi).
Belgowie spożywają dużo ziemniaków, przeważnie smażonych (belgijskie frytki), ale są one jak na nasz gust, za grubo krojone i za mało zrumienione. Bardzo mało osób w naszym kraju nie lubi tego, w jaki sposób są przygotowywane belgijskie frytki. Są one jednak strasznie popularne na każdym food track’u, który jest organizowany w jakimkolwiek mieście. Ludzie wtedy z jakiegoś powodu po prostu szaleją. Ciekawe, czy jest tak na całym świecie.
Belgijskie piwa dodatkiem do każdego dania
Kuchnia belgijska jest także charakterystyczna przez piwo.W Belgii wytwarzane są różne rodzaje piwa, a wśród nich – piwa silnie alkoholizowane. Największą sławą cieszą się: Gueuze, Lambic, Malmedy; niektóre z piw przypominają wino i chyba nie znalazłyby wśród naszych piwoszów wielu amatorów. Piwo jest bardzo popularne wśród belgów, a ich dania są przygotowywane w taki sposób, żeby smakowały idealnie przy każdym piwie (a nie zawsze pasowałyby przy białym winie).
Wśród walońskiej części ludności bardzo rozpowszechnione są wina, zwłaszcza francuskie.
Przykładowe przepisy z kuchni belgijskiej
Poniżej przepis jak zabrać się do tradycyjnej belgijskiej zupy – Potage belge.
Zupa belgijska
Składniki:
- pół główki czerwonej kapusty,
- 2 cebule,
- 250 g wołowiny bez kości,
- ząbek czosnku,
- jabłko,
- łyżka masła,
- 2 duże ziemniaki,
- łyżeczka cukru,
- pół łyżeczki mielonego pieprzu,
- pół listka laurowego,
- sól.
Przygotowanie:
- Pokrojoną na cienkie plastry cebulę przesmażyć na maśle.
- Następnie dodać pokrojone w kostkę mięso, poszatkowaną kapustę, roztarty z solą czosnek, liść laurowy, pieprz i cukier, zalać wrzącą wodą (1,25 l).
- Gotować 90 minut na wolnym ogniu, następnie dodać pokrojone w kostkę ziemniaki i obrane, drobno pokrojone jabłko; gotować jeszcze 30 minut.
- Przed podaniem usunąć liść laurowy.
Poniżej jeszcze danie obiadowe, które może zaskoczyć wielu smakoszy dobrego smaku. Tradycyjną belgijską potrawą jest Waterzooi.
Waterzooi z kurczaka
Składniki:
- kurczak (1kg),
- 1,25 l rosołu,
- 2 żółtka,
- pół szklanki śmietanki.
Przygotowanie:
- Sprawioną i nasoloną tuszkę zalać rosołem i gotować godzinę na bardzo wolnym ogniu.
- Ugotowanego kurczaka podzielić na 4 części i trzymać w cieple w małej ilości rosołu.
- W naczyniu, w którym kurczak będzie podawany, rozbełtać żółtka ze śmietaną, wlać pozostały dobrze ciepły rosół, włożyć kawałki kurczaka i natychmiast podać.
W belgijskiej kuchni jest używane bardzo dużo warzyw i ziół. Oprócz belgijskich frytek, bardzo znane są także gofry z Brukseli (posypane cukrem pudrem i często polewane białą, mleczną lub gorzką czekoladą; ich spopularyzowana nazwa to gofry brukselskie), a także ryby i owoce morza.
Jaki przepis Ty wybrałeś/wybrałaś? Powiedz nam w komentarzu!