Ból brzucha zwykle jest objawem zaburzeń pracy układu pokarmowego. To jeden z częściej diagnozowanych problemów, niezależnie od płci i wieku. Zaburzenia pracy układu pokarmowego dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najczęściej powodem jest zatrucie pokarmowe lub niestrawność. Zdarza się jednak, że to objaw poważniejszej choroby.
Spis treści
Czy kłujący ból brzucha powinien niepokoić?
Kłujący ból brzucha powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym, jeśli towarzyszą mu objawy dodatkowe, np. nudności, wymioty i gorączka. Ważna jest też lokalizacja bólu, bo wskazuje na problem w obrębie konkretnego narządu. Często już na podstawie wywiadu lekarz jest w stanie postawić wstępną diagnozę. Przykładowo:
- ból w górnej części brzucha może być wywołany przez problemy z żołądkiem, dwunastnicą, wątrobą lub trzustką;
- z okolicy pępka dolegliwości wywołują jelito cienkie i grube (jego część), a także wyrostek robaczkowy,
- z kolei ból w dolnej części może świadczyć o dolegliwościach dróg moczowych lub problemach z jelitem grubym.
Ból brzucha po prawej stronie nisko może świadczyć więc o stanie zapalnym wyrostka robaczkowego, który jest wskazaniem do szybkiej konsultacji ze specjalistą. Jeśli dojdzie do komplikacji, rozlany wyrostek może być stanem zagrożenia życia. Przy wyczuwalnym pod palcami wybrzuszeniu można podejrzewać też przepuklinę lub zapalenie uchyłków.
O czym świadczy ból w podbrzuszu
Ból w dolnej części brzucha może być też odczuwany w podbrzuszu. Jest charakterystyczny dla schorzeń w obrębie układu rozrodczego kobiet i mężczyzn. W przypadku pań może świadczyć, m.in. o:
- endometriozie,
- skręcie jajnika,
- pękniętej ciąży pozamacicznej.
W przypadku panów wywołuje go np. skręt jądra. Ból w podbrzuszu jest też charakterystyczny dla obu płci w przebiegu zapalenia pęcherza.
Ból brzucha może powodować też infekcja wirusowa lub bakteryjna. Nawet wśród symptomów grypy wymieniane są dolegliwości żołądkowe. Warto pamiętać, że objawy może nasilać wysoka gorączka i postępująca choroba. W każdym przypadku, jeśli dolegliwości zaczynają mieć gwałtowny przebieg i objawy nie ustępują, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
Sprawdzone sposoby na ból brzucha
Jeśli ból nie ma ostrego charakteru i nie jest powiązany bezpośrednio z urazem, w doraźnym łagodzeniu dolegliwości sprawdzą się leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, które zawierają, np. ketoprofen, ibuprofen czy naproksen (niesteroidowe leki przeciwzapalne). W przypadku, kiedy poza kłuciem odczuwane są również skurcze, warto sięgnąć po te o działaniu rozkurczowym na mięśnie gładkie w obrębie przewodu pokarmowego i jego narządów. Niezależnie od tego, jaki lek wybierzemy, zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką i zasadami dotyczącymi dawkowania i przeciwwskazaniami do stosowania leku.