Pyszny, duży pieróg z kuchni włoskiej, którego niektórzy nazywają po prostu składaną pizzą, która ma kształt pieroga? Przygotowanie calzone jest bardzo łatwe i każdy sobie z nim poradzi! Możesz upiec go jako danie główne, przekąskę czy kolację – wszystko zależy od Ciebie! Sprawdź jak zrobić calzone, to pyszne danie pochodzące z Włoch i dowiedz się o nim więcej!
Spis treści
Calzone – przepis
Ciasto na calzone jest zwykłym drożdżowym ciastem, które można w chwilę przygotować. Jest w kształcie pieroga, które wykorzystuje cienki placek i ulubione składniki. Przepis na calzone jest podobny do ciasta na pizzę
Według tych proporcji, które przedstawiamy poniżej, wychodzą 4 calzone o średnicy do 25 cm – możesz zrobić je większe, robiąc jeszcze cieńsze ciasto (choć my mieliśmy już naprawdę cienkie) albo przygotować kilka mniejszych. A może nawet 4 mniejsze, ale o grubszym cieście – to Ty decydujesz!
Składniki
- CIASTO
- 2,5 szklanki mąki pszennej
- szklanka ciepłej przegotowanej wody
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- saszetka suchych drożdży / 20 gram świeżych drożdży
- pół łyżeczki cukru (lub zamiennika cukru)
- płaska łyżeczka soli
- FARSZ
- pół dużej cebuli
- ząbek do dwóch ząbków czosnku
- pół kulki sera mozzarella
- 40 dkg szpinaku (może być baby)
- pół opakowania sera feta
- dwie łyżki posiekanych suszonych pomidorów
- jajko
- opcjonalnie sezam do dekoracji
Instrukcje
- Zaczynamy od zrobienia ciasta. Do miski wsypujemy drożdże (lub świeże drożdże) oraz cukier. Dodajemy ciepłą przegotowaną wodę, oliwę. Delikatnie mieszamy, a potem dodajemy 2,5 szklanki mąki pszennej i sól. Z wszystkich składników zagniatamy ciasto – nie trzeba go wyrabiać długo, będzie lekko klejące. Nasze elastyczne ciasto drożdżowe przykrywamy ściereczką bawełnianą i odkładamy do wyrastania na godzinę.
- W międzyczasie przygotowujemy farsz. Cebulę kroimy w drobną kostkę, ząbki czosnku obieramy i kroimy w małe kawałeczki. Na patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy czosnek do zarumienienia. Następnie dodajemy cebulę i smażymy na złoty kolor. Płuczemy szpinak i wrzucamy na patelnię. Smażymy aż szpinak całkowicie zwiędnie, a woda wyparuje. Następnie przerzucamy do miski, aby szpinak wystygł.
- Do miski wrzucamy pokrojony w kostkę ser feta, odsączone posiekane suszone pomidory, mozzarellę pokrojoną w kostkę. Mieszamy, solimy i pieprzymy. Po wystygnięciu dodajemy szpinak i mieszamy całość dokładnie i powoli.
- Wyrośnięte ciasto przekładamy go na wysypany mąką blat. Wyrabiamy przez chwilę i dzielimy na cztery równe kawałki. Każdy z nich powinien mieć kształt kuleczki. Musimy je cienko rozwałkować na placki o średnicy maksymalnie 30 cm zachowując równą grubość ciasta. Wykładamy farsz na górę placka, zachowując nieco odstępu od brzegów, żeby móc łatwo zlepić pieroga.
- Ciasto bez farszu składamy w pół, przykrywając farsz, a następnie sklejamy brzegi tworząc falbankę lub inną formę zakończenia pieroga.
- Szybko przygotowujemy jajko i musimy posmarować roztrzepanym jajkiem wierzch calzone. Opcjonalnie posypujemy sezamem.
- Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni przez około 20-25 minut (najlepiej ustawić czas na 20 minut i potem kontrolować calzone) przekładając na blaszkę wyłożoną papierem. Ważne, żeby pieróg ładnie się zarumienił i nie spalił.
- Calzone będzie smakować dobrze zarówno na ciepło jak i na zimno. Najlepiej jest dodać również sos, z którym będziesz go jeść.
Łatwizna? No właśnie!
Calzone lepiej smakuje z dodatkiem dowolnego sosu – sos czosnkowy, pomidorowy, jogurtowy lub jaki tylko chcesz!
Niektórzy lubią również posypać startym serem calzone, ale powinieneś zrobić to raczej pod koniec pieczenia, żeby ser się nie spalił, a ładnie roztopił.
Przepis na pizza calzone – wideoporadnik
Sprawdź jak przygotować włoski pieróg z sosem pomidorowym lub jakimkolwiek innym krok po kroku!
Pizza pieróg, czyli pizza calzone
Calzone to tak naprawdę rodzaj włoskiej pizzy (nawet tak samo przygotowuje się ciasto na pizzę), którą w trakcie przygotowania składa się na pół i skleja jak pierogi. W środku oczywiście mamy farsz. Najbardziej oczywistym farszem jest sos pomidorowy oraz ser, ale przygotowuje się go na wiele sposobów. Cokolwiek zostało w Twojej lodówce – możesz to wykorzystać (pod tym kątem calzone jest lepsze niż pizza).
Tradycyjna pizza jest okrągła, natomiast pizza calzone składa się w pół – to takie proste!
Domowe calzone – farsz, który możesz przygotować
Z czym jeszcze możesz przygotować calzone oprócz z fetą i szpinakiem? Sprawdź nasze pozostałe propozycje:
- sos pomidorowy z dodatkiem sera mozzarella,
- sos z pomidorów z dodatkiem przecieru pomidorowego, pieczarki, papryka czerwona, szynka, mozzarella,
- sos z pomidorów, pierś z kurczaka,
- pierś z kurczaka, ser feta, szpinak, suszone pomidory,
- szynka parmeńska, mozzarella,
- Sos z pomidorów (lub krojone pomidory z puszki), ser mozzarella, ser ricotta, parmezan, szynka parmeńska lub prosciutto, kiełbasa, grzyby, smażone cebule i papryka, świeża bazylia, czarne oliwki (tradycyjny sposób przygotowywania calzone będzie różnić się w zależności od regionu i będzie wykorzystywać inne składniki farszu).
Oczywiście zamiast tego możesz wykorzystać wszystko, co masz w lodówce! Możesz bez problemu przygotować calzone wegetariańskie. Ogranicza Cię tylko Twoja własna wyobraźnia, a z nią zdecydowanie przygotujesz calzone z pysznym farszem.