Dobra whisky do 100 zł

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Dobra whisky do 100 zł

Artykuł jest przeznaczony tylko dla osób powyżej 18 roku życia. Nie popieramy prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu, ani spożywania alkoholu przez osoby niepełnoletnie. Drink responsibly.

Dobra whiskey – można ją rozpoznać po jego wieku. Teoretycznie im dłużej przebywają one w beczce, tym lepsze. Nie każdego jednak stać na Johnnie Walker Blue Label, którego cena za 0,75l może sięgać nawet 580 zł! Jakie whisky będzie najlepsze do kwoty 100 zł i dlaczego? Sprawdź nasze zestawienie!

Ranking whisky do 100 zł

WhiskyCena
Jim Beam White Kentucky Whisky0,7l – 59,90 zł
Jim Beam Apple0,7l – 59,90 zł
Jim beam Red Stag0,7l – 59,90 zł
Jim Beam Black Extra Aged0,7l – 84,00 zł
Jack Daniel’s old NO.7 whisky0,7l – 93,50 zł
Jack Daniel’s Fire Tennesee Whisky0,7l – 89,90 zł
Jameson0,7l – 76,90 zł

Jim Beam white kentucky whisky (a więc w podstawowej wersji) dojrzewa w nowych beczkach z białego dębu przez minimum 4 lata, dzięki czemu ma swoją specyficzną paletę aromatyczno-smakową. W smaku wyczuć można aromatyczną nutę wanilii oraz karmelu przysłaniając smak dębiny. Na finiszu smak jest wyraźny i delikatnie ustępuje. Idealnie pasuje do wszelkich drinków na bazie bourbona.

Jim Beam Apple to połączenie tradycyjnego bourbona Jim Beam z zielonym jabłkiem. Podobnie jak jego baza, leżakuje on w beczkach dębowych przez minimum 4 lata. Ta odmiana bourbonu to wyjątkowo słodka wersja dzięki delikatnemu smaku jabłka. Finisz w tym alkoholu jest długotrwały i bardzo miękki. Ten rodzaj Jim Beama nie koniecznie będzie odpowiedni do mieszania z np. coca-colą. Słodycz w tym alkoholu może nie przypaść do gustu każdej osobie. Zdecydowanie, kupuj jeśli jesteś przekonany/a, że osoba, która go będzie pić lubi słodkie trunki.

Jim Beam Red Stag to ta odmiana bourbonu z Kentucky, która zawiera w sobie czarną wiśnię. Poprzez dodanie czarnej wiśni, ten trunek ma całkowicie inny smak niż podstawowa wersja. Podobnie jak przy poprzedniej wersji Jim Beama, mamy tutaj do czynienia z niesłychanie miękkim i głębokim finiszem. Red stag także jest słodki, lecz nie jest to jednak taka sama słodycz jak w rodzaju Apple. Wyśmienicie smakuje bez żadnego dodatku.

Jim Beam Black Extra Aged – tutaj mamy do czynienia już z ośmioletnią whisky, stąd też jej większa cena. Ma słodki aromat z dymną nutą, z dodatkiem kremu waniliowego, karmelu, płatków kukurydzianych, goździków ze śladami anyżu i nadpalonego dębu. Finisz tego trunku jest dość długi, ale za to rozgrzewający. Definitywnie pasować będzie na typowe męskie spotkanie, na którym kulturalnie chcecie napić się dobrego alkoholu. Według testerów, jest on smaczny w wersji bez dodatków i pomimo wypitej dużej ilości, na następny dzień nie boli głowa. Dobrym zamiennikiem jest również Johnnie Walker black label.

Jack Daniel’s OLD NO.7 WHISKY- najbardziej mainstreamowe whisky, którego logo czy kształt butelki został wykorzystany już przez praktycznie każdego. Od najmłodszych lat jesteśmy przyzwyczajeni do wyglądu etykiety Jacka Danielsa. Smak tego whisky zawdzięczany jest dziesięciodniowej filtracji destylatu oraz 3 metrowej warstwie klonu węgla dębowego. Później, leżakuje on w własnoręcznie tworzonych dębowych beczkach przez cztery do sześciu lat. Dzięki całemu procesowi, jest on gładki i lekko słodki z wyczuwalnym dymem węgla drzewnego. Na jego koncie jest wiele wyróżnień oraz nagród.

Jack Danniel’s Fire Tennesee Whisky – ten rodzaj to połączenie klasycznego whisky Jacka Danielsa z likierem cynamonowym. Trunek jest delikatnie słodki, który jest połączony ze słodyczą oraz pikantnością. Nie jest to jednak ostrość niczym papryczka habanero – jest ona delikatna, dzięki czemu bardzo łatwo sączy się ten rodzaj whisky. Do odmiany Fire, nie wymagany jest dodatek w postaci coli – pysznie smakuje sam rozgrzewając organizm od środka.

Jameson – szkocka whisky pochodząca dokładnie z Irlandii z hrabstwa Cork. Jest to podstawowa wersja trunków stworzona przez Johna Jamesona. Każda whisky tego typu (np. Jameson) jest wytwarzana z najwyższej jakości jęczmienia oraz krystalicznej wody. Destylaty są poddawane trzy letniemu procesowi dojrzewania w ręcznie wykonywanych dębowych beczkach, w których wcześniej były amerykańskie bourbony. Trunek jest ciemno-bursztynowy i charakteryzuje się aromatem prażonego drewna z akcentem sherry. Jest on niezwykle pełny i gładki.

Whisky do 100 zł na prezent

Poszukujesz whisky na prezent? Definitywnie znajdziesz coś dla osoby, którą chcesz obdarować whisky w cenie, która Cię interesuje. Jeśli jesteśmy już w temacie alkoholi, sprawdź nasz wpis „rodzaje win„, w którym w lakoniczny sposób opisujemy ten pyszny trunek z winogron.

Whisky do 100 zł – czy ktoś coś z tego rozumie?

Zaraz obok Jacka Danielsa, najpopularniejszy i najczęściej kupowany trunek typu whisky do 100 zł to Johnnie Walker. Dokładny powód nie jest nam znany, ale wydaje się iż jest to kwestia reklamy producenta, który w sposób doskonały potrafi stworzyć piękną otoczkę marketingową wokół swojego produktu. Rodzajów whisky jest wiele, ale nie jesteśmy w nich ekspertami. Szkocka whisky, black label whisky czy single malt whisky, single black, Ballantines i cały świat single maltów totalnie nic nam nie mówi. Możemy się założyć że podobnie jak Tobie. Zależny nam jedynie na tym, aby zakupić dobre whisky w dobrej cenie. Single zdecydowanie się zgodzą, że single malt jako rodzaj whisky jest idealny na samotny wieczór, kiedy mamy ochotę pić whisky!

A Tobie które z tych whisky najbardziej przypadło do gustu? Single malt, blended whisky czy inne?