Co dają odżywki białkowe?

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Co dają odżywki białkowe?

Odżywki białkowe są bardzo często stosowane przez osoby intensywnie trenujące, które sięgają po nie, by zbudować masę mięśniową. Dawniej korzystali z nich przede wszystkim kulturyści, obecnie poleca się je również osobom uprawiającym inne dyscypliny.

Odżywki białkowe są bardzo często stosowane przez osoby intensywnie trenujące, które sięgają po nie, by zbudować masę mięśniową. Dawniej korzystali z nich przede wszystkim kulturyści, obecnie poleca się je również osobom uprawiającym inne dyscypliny. Popularność i duży wybór suplementów dostępnych na rynku powodują, że białko uzupełniają również osoby, które nie mają zbyt wiele wspólnego ze sportem, na przykład odchudzające się kobiety. Wyjaśniamy, co dają odżywki białkowe – kiedy i jak warto je stosować.

Odżywki białkowe – popularne w diecie sportowców

Na początek warto wyjaśnić, jaką rolę odgrywa białko w ludzkim organizmie. To obok tłuszczy i węglowodanów jeden z trzech podstawowych makroskładników, które znajdują się w pożywieniu. Proteiny, czyli białka, są podstawowym budulcem w naszym organizmie – to właśnie z nich składają się wszystkie tkanki. Każdego dnia w naszych ciałach dochodzi do degradacji już istniejących tkanek i zastępowania ich nowymi. Z tego powodu tak ważne jest, aby codziennie spożywać odpowiednią ilość białka. Dla przeciętnego człowieka nie powinno być to problemem – Zaleca się, by kobieta o wadze 60 kg jadła dziennie około 54 g protein – wystarczy więc, że w przeciągu dnia zje pierś z kurczaka, dwa jajka, jogurt i odrobinę serka wiejskiego. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku osób intensywnie trenujących sport, zwłaszcza siłowy.  Opisana wyżej w ramach przykładu kobieta ćwicząc intensywnie na siłowni powinna spożywać dziennie, aż 160 g protein. Ten wynik trudno osiągnąć nie zaburzając diety, z tego powodu warto stosować odżywki białkowe – zobacz odżywki bez laktozy.

Korzyści ze stosowania białka podczas treningów

Stosowanie odżywek białkowych podczas treningów oznacza dla ćwiczącego bardzo wiele korzyści, a przede wszystkim:

  • wspieranie procesów budowy masy mięśniowej;
  • korzystny wpływ na regenerację mięśni po treningu a także sam przebieg ćwiczeń;
  • możliwość uzupełnienia białka w łatwo przyswajalnej formie, bez obaw, że spożywając dużą ilość dodatkowych kalorii i innych składników odżywczych zaburzymy dietę;
  • wygodę i łatwość stosowania, wiele atrakcyjnych smaków, które możesz np. mieszać ze zdrowymi koktajlami.

Nie jest prawdą, że każdy powinien spożywać duże ilości białka – osobom, które na co dzień uprawiają jedynie lekkie sporty, wystarczy zjedzenie po treningu sałatki z kurczakiem. Z całą pewnością również odżywki białkowe nie są magicznym sposobem na odchudzanie – choć jeśli trenujesz i dbasz o równowagę poszczególnych składników, to efekt w postaci utraty wagi może się pojawić. Dla osób uprawiających intensywne sporty siłowe odżywki białkowe stanowią jednak najprostszy i najwygodniejszy sposób na uzupełnienie białka.

Jakie białko stosować – roślinne czy zwierzęce?

Najpopularniejsze odżywki białkowe zawierają białko pochodzenia zwierzęcego: koncentrat WPC, izolat WPI białka serwatki, kazeinę, czy białko jajeczne. Są one łatwo przyswajalne i korzystnie wpływają na efekty treningu. Bez problemów znajdziesz jednak również bardzo skuteczne odżywki białkowe zawierające białko roślinne, odpowiednie dla wegan. Najczęściej poleca się im izolat białka sojowego, które również jest pełnowartościowe i łatwo przyswajalne. Bez względu na to, czy kupujesz odżywki zawierające białko pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego, zwracaj uwagi na składy. Niektóre firmy stosują duże ilości sztucznych słodzików, które nie są zbyt zdrowe. Zawsze warto kupować produkty sprawdzonych firm.