Omlet na wiele sposobów

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Omlet na wiele sposobów

Czy omlet to danie idealne? Jest to bardzo prawdopodobne! Dlaczego? Przyrządza się go w ekspresowym tempie i może być on podawany na słono lub słodko w związku z czym, każdy może dodać do tego dania swoje ulubione dodatki.

Co to jest omlet? Jakie są jego najpopularniejsze rodzaje?

Omlet to potrawa w formie placka, której głównym składnikiem są smażone jajka. Mimo że była ona znana już w starożytnym Rzymie, to swoją światową popularność zyskała wieki później za sprawą Francuzów. To oni udoskonalili przepis, tworząc danie na bazie jaj, wody, soli. Taki omlet francuski charakteryzuje się galaretowatym wierzchem i podawany jest na słono.

To oczywiście nie jedyny rodzaj omleta. Współcześnie można spotkać jego różne odmiany, wśród których najpopularniejszymi są:

  • omlet rzymski – tzw. omlet biszkoptowy podawany zarówno na słono, jak i słodko;
  • omlet mieszany – przygotowując go, dodatki miesza się z jajkami przed smażeniem;
  • tortilla española – hiszpańska odmiana omleta przygotowywana na bazie jajek z dodatkiem usmażonych ziemniaków i innych składników (np. cebuli);
  • frittata – włoski omlet zapiekany w maśle, do którego dodaje się warzywne nadzienie (istnieją również wersje z czosnkiem oraz anchois).

Omlety w czterech odsłonach, czyli nasze sprawdzone przepisy

Jeśli chcesz poznać różne twarze omleta, zajrzyj do naszych przepisów. Oto nasze propozycje:

Na którego omleta padł twój wybór? My z doświadczenia wiemy, że warto spróbować każdego z nich!