Dieta pudełkowa FODMAP – zadbaj o swoje jelita

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Dieta pudełkowa FODMAP – zadbaj o swoje jelita

Osoby z różnymi chorobami, szczególnie jeśli z ich powodu muszą zachowywać restrykcje żywieniowe, często mogą czuć się wykluczone. Właśnie z myślą o nich, coraz więcej firm cateringowych tworzy propozycje odpowiadające ich konkretnym potrzebą. Jeżeli jesteś zainteresowany skorzystaniem z na przykład dostaw diety pudełkowej, to istnieją firmy, które bez problemu zapewnią Ci odpowiednie dla Twoich potrzeb posiłki. W tym artykule poznasz zalety diety pudełkowej FODMAP oraz dowiesz się, jak pozytywnie może wpłynąć ona na Twoje zdrowie.

Dieta pudełkowa FODMAP – na czym polega?

Czym tak właściwie jest dieta, w tym wypadku pudełkowa, FODMAP? Jest to dieta o małej zawartości fermentujących oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów oraz polioli, czyli po skróceniu angielskiej wersji tych składników, właśnie FODMAP. Brzmi dość dziwnie, jednak w prostym tłumaczeniu jest to po prostu rodzaj diety, w której do minimum ograniczamy spożywanie łatwo fermentujących węglowodanów, które słabo się wchłaniają oraz mają wysokie ciśnienie osmotyczne. Dania w takich dietach pudełkowych zwierają, więc wyłącznie produkty o małej zawartości substancji FODMAP.

Dieta pudełkowa FODMAP – w trosce o Twoje zdrowie

Dieta FODMAP jest szczególnie polecana osobom, które cierpią na zespół jelita drażliwego. Jest to bowiem przewlekła choroba przewodu pokarmowego, która sprawia, że nasze jelita są nad reaktywne, a ich praca zaburzona. Zespół jelita drażliwego często objawia się silnym, skurczowym bólem brzucha, wzdęciami oraz zmianą częstości wypróżnień. Ta choroba dotyka niestety coraz większej ilości osób i może znacznie wpływać na komfort naszej codzienności. Może być genetyczna lub nabyta, a więc dotyczyć każdego z nas. 

Dieta pudełkowa FODMAP – pełnowartościowe odżywanie

Jeśli zmagamy się z zespołem jelita drażliwego, to dieta FODMAP, będzie dla nas najlepszym wyborem. Co jednak, jeśli zupełnie nie znamy się na składnikach odżywczych, a przede wszystkim nie mamy wolnego czasu, aby pogłębić ten temat? Właśnie wtedy z pomocą przychodzą nam firmy cateringowe oferujące diety pudełkowe. W skład posiłków zawierających się w naszą dietę będą wchodzić wyłącznie produkty o niskiej zwartości FODMAP. Są to na przykład niektóre warzywa takie jak pomidor, czy ogórek, banany, winogrona, mięso oraz ryby, jaja, a także orzechy włoskie czy ziemne. Jadłospisy diety pudełkowej układają wyspecjalizowani dietetycy, więc możemy być pewni, że przygotowane posiłki będą dla nas odpowiednie.