Jak podawać do stołu? Bezstresowy poradnik

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Jak podawać do stołu? Bezstresowy poradnik

To, w jakiej kolejności podasz dania zaproszonym gościom, jest tak samo ważne, jak przyrządzone potrawy. Jeżeli za każdym razem po zaproszeniu gości na obiad zamartwiasz się, jak wypadniesz, koniecznie przeczytaj ten poradnik.

Dlaczego to takie stresujące?

Przyjęło się, że kuchnia jest sercem każdego domu. Powinno się ją urządzić tak, aby była jednocześnie maksymalnie funkcjonalna i przytulna. Każdy sprzęt, naczynie czy urządzenie musi być w odpowiednio dobranym miejscu, aby wszelkie czynności, które tam wykonujemy, przebiegały jak najsprawniej.

Większość z nas ma swoje własne, codzienne rytuały, które mogłyby być zakłócone
z powodu panującego bałaganu. Krótko mówiąc, każdy stara się urządzić swą kuchnię jak najlepiej i z dużą starannością. Tym bardziej, jeśli lubi gotować.

A co w takim razie z podawaniem do stołu przygotowanych przez nas potraw? Tu akurat nie jest tak kolorowo, ponieważ w tej materii dużo osób nie czuje się pewnie. Ba, niektórzy po prostu tego nie lubią, traktując jako przykrą konieczność.

Pewnie wcale Cię to nie dziwi, bo stres towarzyszący przyjmowaniu gości i podawaniu do stołu występuje u większości ludzi. To w zasadzie naturalny odruch. Bardzo nam zależy na zrobieniu jak najlepszego wrażenia, a na samą myśl o popełnieniu jakiegoś faux-pas dostajemy gęsiej skórki. Pojawia się ogromna presja, bo nie dość, że jesteśmy zaabsorbowani tym, co ugotujemy, to w dodatku martwimy się, w jaki sposób podamy posiłek.

Dosyć zamartwiania się – pora przejść do rzeczy. Jeszcze parę chwil i nabierzesz w tej kwestii pewności siebie.

Jak przygotować stół?

Najpierw należy odpowiednio przygotować obrus. Oczywiście sprawdź dokładnie, czy nie ma na nim żadnych plam i zagnieceń. Przed rozłożeniem go na stole zastanów się też, czy obrus będzie kolorystycznie pasował do reszty pomieszczenia. Optymalnym wyborem będzie jakiś neutralny kolor, na przykład biały, który będzie estetycznie komponował się
z zastawą stołową. Warto ponadto podać gościom serwetki pasujące do stylu obrusa.

Układanie sztućców dla gości

Kolejny punkt to prawidłowe ułożenie sztućców. Kluczowe będzie tutaj dopasowanie ich liczby do podawanych potraw. Klasyczny uroczysty obiad w większym gronie składa się z 3 dań. Do każdego musisz przygotować odpowiednie sztućce:

  • pierwsze danie
  • (zupa): łyżka,
  • główne danie: widelec i nóż,
  • deser: widelczyk do ciasta i łyżeczka deserowa.

A jak w takim razie odpowiednio ułożyć sztućce? Po lewej stronie talerza kładziemy łyżkę i nóż, a widelec – z jego prawej strony. Sztućce przeznaczone do deseru ułóż na górze talerza, tak aby leżały równolegle do siebie.

Podawanie potraw

Przejdźmy do ostatniego punktu przewodnika, czyli do kolejności podawania dań na stole. Wypada, aby przed zasadniczym posiłkiem poczęstować gości przystawkami.
W tym przypadku też obowiązuje pewna kolejność: najpierw przystawki na zimno (mogą to być sałatki, koreczki albo deski serów), a po nich przystawki ciepłe (na przykład zapiekanki, paszteciki czy placki).

Po przystawkach kolej na pierwsze danie, czyli zupę, a po niej – danie główne. Na sam koniec należy podać gościom deser.

Zastawa stołowa

Bezcenną zaletą wspólnych posiłków jest to, że mogą zacieśniać rodzinne więzi. Podczas nich ważne jest nie tylko samo jedzenie, ale także to, jak jest podane.

Kilka akapitów wyżej mogłeś przeczytać, jak prawidłowo podawać do stołu. Aby nadać rodzinnym posiłkom wyjątkowy charakter, warto zatroszczyć się także o dobrą zastawę stołową. Branżowe sklepy, takie jak Prymus AGD, oferują wyjątkowe serwisy obiadowe wykonane z białej porcelany. Ponadczasowy styl takiego kompletu naczyń pasuje zarówno na specjalne, uroczyste okazje, jak i na co dzień.

Podsumowanie

Prawda, że zasady podawania do stołu okazały się nie takie trudne? Jak widzisz, strach ma wielkie oczy, ponieważ wystarczy przeczytać odpowiedni poradnik. Potrzebna jest tylko odrobina wiedzy i od razu pewne rzeczy wydają się już łatwiejsze. Od teraz zapraszanie i planowanie wizyt gości powinno być dla Ciebie dużo przyjemniejsze.