Budowa ciała

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Budowa ciała

Planujesz rozpocząć swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem i włączyć do zbilansowanej diety wysiłek fizyczny, który pozwoli Ci wypracować wymarzoną sylwetkę? Aby zaplanować dobry trening, musisz znać swój typ budowy ciała — dzięki temu dopasujesz dobre ćwiczenia, by skupić się na określonych partiach ciała. Z jakim typem budowy ciała masz do czynienia? Sprawdź i zawalcz o lepszą figurę, która polepszy też Twoje samopoczucie.

podstawowe typy budowy ciala

Typy budowy ciała – 3 podstawowe typy budowy ciała

Wyróżniamy trzy podstawowe typy budowy ciała:

  • ektomorfik,
  • mezomorfik,
  • endomorfik.

Poniżej poznasz cechy charakterystyczne każdego z 3 podstawowych typów ciała. Znaczenie ma tutaj oczywiście dotychczasowy styl życia, ale i uwarunkowania i predyspozycje genetyczne. Z jakim typem sylwetki się urodziłeś? Sprawdź, który typ budowy ciała dotyczy Ciebie.

Pamiętaj, że sport oprócz efektów wizualnych działa dobrze na ogólny stan zdrowia, dlatego istotne jest wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej do swojej codzienności. Znajdź chociaż trochę czasu w tygodniu na ruch, a szybko sobie za to podziękujesz. Będziesz miał więcej energii do działania na co dzień, zmniejszysz ryzyko wystąpienia niektórych chorób i unikniesz wielu dolegliwości, na przykład związanych z bólem stawów czy kręgosłupa. Najwyższa pora na zmianę swoich codziennych nawyków. Podejdź do sprawy bardzo profesjonalnie. W zakresie zdrowej diety możesz skorzystać z usług cateringów dietetycznych, które oferują także bezpłatną pomoc specjalistów. Rozmowa z dietetykiem sprawi, że obierzesz sobie realny i bezpieczny dla zdrowia cel.

typ sylwetki

Ektomorfik — niski poziom tkanki tłuszczowej

Jak rozpoznać ektomorfika? Każdy ektomorfik nie posiada dużej ilości tkanki tłuszczowej — ma szczupłą sylwetkę przez tendencję do szybkiej przemiany materii. Osoby, które mają taką budowę ciała, narzekają na to, że ciężko im zwiększyć tkankę mięśniową, dlatego zwykle ich cel sylwetkowy to właśnie rozwój masy mięśniowej. Jak zbudować masę mięśniową w tym przypadku? Przy budowaniu masy mięśniowej, konieczne jest dopasowanie odpowiedniej diety oraz ćwiczeń. Sprawdzą się tutaj treningi siłowe z obciążeniem. Warto skorzystać z pomocy trenera personalnego, który na początku rozpisałby plan ćwiczeń. Konieczne może okazać się też zwiększenie kaloryczności posiłków. Taka dieta wesprze rozwój mięśni i regenerację po aktywności fizycznej. Jeśli ektomorfikowi zależy jedynie na dbaniu o swoje zdrowie i utrzymaniu dotychczasowej figury, to idealny będzie trening aerobowy czy joga.

Cechy charakterystyczne ektomorfika:

  • wąskie ramiona,
  • wąskie biodra,
  • długie kończyny,
  • długie brzuśce mięśniowe,
  • małe klatki piersiowe i niewielki biust,
  • mała ilość tkanki mięśniowej.

Mezomorfik — szerokie ramiona i barki

Mezomorficzna budowa ciała to najbardziej pożądany typ budowy ciała. Znajduje się pomiędzy dwoma pozostałymi typami budowy ciała. Proces redukcji tkanki tłuszczowej, jak i budowanie masy mięśniowej przychodzi mu bez problemów. Mezomorfika można poznać po figurze w kształcie litery V. Posiłki w diecie mezomorfika muszą być pełnowartościowe i odpowiednio zbilansowane — nie mogą przekraczać dziennego zapotrzebowania kalorycznego i być ubogie w tłuszcze czy węglowodany, które przyczyniają się do przybierania na wadze. W przypadku tej budowie ciała najlepszym treningiem jest cardio w połączeniu z ćwiczeniami siłowymi z dużymi obciążeniami.

Cechy charakterystyczne mezomorfika:

  • symetryczna budowa ciała,
  • szerokie barki i ramiona,
  • niewielka ilość tkanki tłuszczowej,
  • wąska talia,
  • długie, ale i okrągłe brzuśce mięśniowe.
wymarzony typ budowy ciała

Endomorfik — spora ilość masy ciała

Endomorfik ma skłonności do odkładania się większej ilości tkanki tłuszczowej przez spowolniony metabolizm. Ma utrudnione dążenie do wymarzonej sylwetki, ale po dobraniu właściwego treningu oraz odpowiedniej diety jest to możliwe do zrealizowania. W swojej codziennej diecie powinien uwzględniać chude ryby, drób i ograniczać spożycie węglowodanów. Oprócz tego istotne jest nawadnianie organizmu i ograniczenie soli.

Jak wygląda trening endomorfika? Endomorfik ma predyspozycje do budowania mięśni, dlatego często wykonuje ćwiczenia siłowe. Oprócz tego decyduje się również na ćwiczenia aerobowe oraz takie, które skupiają się na wielu powtórzeniach. Aby zwiększyć swoją motywację do regularnych ćwiczeń, warto skorzystać z pomocy trenera. Endomorfik powinien wykonywać aktywność fizyczną kilka razy w tygodniu z krótkimi odstępami na regenerację mięśni.

Cechy charakterystyczne endomorfika:

  • duża muskulatura,
  • duży szkielet,
  • krótkie kończyny,
  • duża ilość tkanki tłuszczowej, która odkłada się zwłaszcza w obrębie brzucha.

Catering dietetyczny dopasowany według Twoich potrzeb

Wiesz już, że bardzo ważna jest odpowiednio skomponowana dieta, która będzie uwzględniać nie tylko Twoje upodobania smakowe czy też nietolerancje pokarmowe, ale również budowę ciała oraz cel sylwetkowy, który chcesz osiągnąć. Chcesz ułatwić sobie to zadanie i skorzystać z usług cateringu, który przygotuje dla Ciebie gotowe i pełnowartościowe posiłki? Koniecznie zapoznaj się z opiniami przetestowanych przez nas cateringów dietetycznych. Masz pytania dotyczące diety? Każdy catering oferuje pomoc w dobraniu odpowiedniego wariantu dietetycznego.