Jak zrobić wędzarnię krok po kroku?

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Jak zrobić wędzarnię krok po kroku?

Okres wielkanocny jest czasem, kiedy wiele osób przygotowuje się do świąt, a tym samym planuje jakie potrawy znajdą się na stole. Bardzo częstym wyborem na wielkanocne śniadanie są wędliny własnego wyrobu. Ich niepowtarzalny smak oraz aromat jest nie do porównania względem tych, które można kupić w sklepach. Aby mieć możliwość własnoręcznego przygotowywania szynek i kiełbas, niezbędne jest zbudowanie wędzarni. Jak zrobić wędzarnię krok po kroku?

Budowa wędzarni z beczki

Jest to najprostszy możliwy sposób na wykonanie wędzarni pozwalającej na wędzenie na zimno. W gruncie rzeczy, potrzebna jest tylko metalowa beczka odpowiednich rozmiarów, kawałek rury pełniący funkcję kanału dymowego oraz palenisko. Wybierając beczkę, należy pamiętać o tym, aby nie była malowana w środku. Na zewnątrz może być ocynkowana czy zardzewiała, jednak jej wnętrze musi być czyste. W przeciwnym razie, podczas wędzenia mogą wydzielać się związki chemiczne ze spalania pozostałości organicznych, co może mieć negatywny wpływ na smak wędzonki, a przede wszystkim może być trujące. Beczkę można dostać za parę złotych na złomie, a w sklepach budowlanych pojawiają się już specjalne beczki na wędzarnie, posiadające rączki do przenoszenia, pokrywę oraz listwy na zawieszanie kiełbas czy serów.

Po zakupie niezbędnego sprzętu można przystąpić do budowania wędzarni krok po kroku. Najpierw należy wykopać dół o średnicy nieco mniejszej niż beczka. Jest to miejsce, w którym zostanie poprowadzony kanał dymowy. Następnie, należy wykopać dół o szerokości ok. 40 cm i głębokości ok. 30 cm. Długość rowu pozostaje do ustalenia wedle uznania. Na końcu rowu należy wykopać dół na palenisko. Zwykle jest to zagłębienie na 30-40 cm. Następnie, należy ułożyć rurę będącą połączeniem paleniska i beczki. Jeżeli ktoś nie posiada rury, można zastosować inną technikę, poprzez przykrycie kanału blachą oraz zasypaniu krawędzi tak, aby nie uchodził dym, jednak rura jest rozwiązaniem lepszym. W taki sposób powstała nasza pierwsza wędzarnia z beczki!

budowa wędzarni ogrodowej

Wędzarnia z blachy

Jest to kolejny sposób na konstrukcję wędzarni własnymi siłami. Za pomocą wędzarni z blachy można wędzić na gorąco. To znaczy, że mięso poddawane tej obróbce termicznej znajduje się nad paleniskiem. Aby wykonać wędzarnię tego typu, należy przygotować cztery kawałki blachy, które zostaną połączone ze sobą. W tym celu konieczne będzie posiadanie spawarki, dzięki której powstanie z blachy kostka. Jeżeli blacha została ze sobą zespawana, wystarczy powstałą kostkę umieścić na palenisku, a na jej wierzch położyć ruszt oraz mięso. Jest to najprostszy możliwy rodzaj wędzarni ogrodowej, którą można z łatwością zrobić samemu. Warto jednak pamiętać, że wędzenie za jej pomocą może nie być tak satysfakcjonujące jak przy użyciu innych typów wędzarni.

Wędzarnia ceglana

Jest to prawdopodobnie najlepiej wyglądający rodzaj wędzarni, jednak wymaga najwięcej pracy. Przede wszystkim należy przygotować projekt, zakładający miejsce komory wędzarniczej oraz paleniska i kanału dymowego. Niektóre osoby budując wędzarnię krok po kroku z cegły, dodatkowo projektują miejsce na grill aby było to akcesorium wielofunkcyjne. W taki sposób można zaprosić gości zarówno na wędzenie, grilla czy warzonki. Możliwości jest dużo, ale pracy nie mniej.

Domowa wędzarnia wykonana z cegły to przede wszystkim estetyka. Dobrze zaprojektowana oraz wykonana stanowi prawdziwą ozdobę ogrodu czy działki. W związku z tym warto przyłożyć się do pracy od samego początku. Po zaprojektowaniu wędzarni można przystąpić do pracy. Pierwszym etapem powinno być wylanie betonowej podstawy, na której zostanie osadzona konstrukcja wędzarni. Kiedy podstawa wędzarni zostanie wylana, a beton stwardnieje, można przystąpić do budowy. Murowanie warto zacząć od przygotowania miejsca pod palenisko. Stamtąd będzie wyprowadzany kanał dymowy dlatego warto zacząć od tego miejsca , aby nie okazało się, że po wcześniejszym wykonaniu komory nie ma możliwości ustalenia przepływu dymu. Miejsce na palenisko może być również wykorzystywane w późniejszym czasie do gotowania warzonek w kociołku dlatego warto zrobić je nieco wyższe. Po wymurowaniu paleniska wędzarni należy zająć się tematem kanału dymowego. Można umieścić tutaj rurę aby zapewnić szczelny bieg dymu do komory wędzarniczej, ale nie jest to wymagane. Trzeba natomiast upewnić się, że cały kanał został szczelnie wymurowany i znikąd nie ulatnia się dym. Komora wędzarnicza to najważniejszy i najtrudniejszy element domowej wędzarni. Trzeba bowiem przewidzieć w projekcie miejsce na termometr oraz drzwiczki. Ważnym etapem jest murowanie otworu w komorze wędzarni, ponieważ nieszczelność może skutkować nierównomiernym wędzeniem zawartości komory. Nie można zapomnieć również o kominku. Murowana wędzarnia wygląda najlepiej, a jej budowę można podsumować krótko – prosta ale czasochłonna!

Wędzarnia z drewna

Drewno jest kolejnym rodzajem materiału, który może zostać wykorzystany do budowy wędzarni. Warto pamiętać, aby do budowy wędzarni nie wykorzystywać drzew iglastych, gdyż posiadają wysoką żywiczność. Drewno należy wcześniej oczyścić oraz zaimpregnować. W ten sposób można mieć pewność, że wędzarnia będzie wystarczająco trwała. Wędzarnię tego typu można wykonać zarówno na betonowej wylewce, jak i murowaną lub na nóżkach. Trzeba natomiast pamiętać o tym, aby w projekcie wędzarni uwzględnić drzwiczki oraz wlot kanału dymowego. Wędzarnia drewniana powinna przypominać mały domek. Nie można zapomnieć o spadzistym dachu, który zapewnia odpowiednią kumulację dymu w komorze wędzarniczej. Palenisko może być żeliwne lub murowane. Ważne jest, aby umożliwiało osiągnięcie odpowiedniej temperatury, koniecznej do uwędzenia mięsa. Dym z paleniska jest najczęściej dostarczany do wnętrza komory wędzarni za pomocą kanału dymowego zrobionego z aluminiowej rury. Jest to szczelne połączenie, które jest niedrogie i jednocześnie idealnie spełnia swoją funkcję.

Wędzarnia gotowa, co dalej?

Jeżeli budowa własnej wędzarni została zakończona, można zacząć swoje doświadczenie z tym niezwykłym procesem. Warto dowiedzieć się jaki typ drewna wykorzystywać do jakich produktów, gdyż inne drewno jest lepsze dla mięsa, inne dla ryb. Warto co jakiś czas zajrzeć do wnętrza wędzarni, ponieważ często zalęgają tam owady. W skrajnych przypadkach, po czasie niekorzystania z wędzarni może okazać się, że w środku znajduje się gniazdo… Szerszeni!

Podsumowując, osoby zastanawiające się jak zbudować wędzarnie mogą na własne oczy przekonać się, że to nic trudnego. Wystarczy mieć trochę wyobraźni oraz chęci do pracy, a prawdziwa wędzarnia ogrodowa powstanie już w przeciągu kilku tygodni. Budowę wędzarni warto zaplanować, aby projekt był przemyślany, a prace prowadzić na spokojnie i dokładnie. Wszelkie nieszczelności sprawią, że dym będzie uciekać, a tym samym może być problem z osiągnięciem wymaganej temperatury w komorze wędzarniczej. W każdym razie budowa wędzarni w ogrodzie nie jest trudna i każdy, kto lubi swojskie wędliny, powinien spróbować to zrobić.

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wykonać wędzarnię, możesz skorzystać z gotowego rozwiązania, jakim jest gotowa i spersonalizowana wędzarnia ogrodowa, która jest wykorzystywana także do wędzenia przemysłowego.