Przedwczesne przekwitanie – jak radzić sobie z objawami?

Blog przez żołądek do serca

Artykuł Sponsorowany

Przedwczesne przekwitanie – jak radzić sobie z objawami?

Przedwczesna menopauza dotyka coraz więcej kobiet. Do głównych objawów jej wystąpienia należą zaburzenia cyklu miesiączkowego przed 40 rokiem życia. Pojawiają się też częste objawy takie jak uderzenia gorąca, nerwowość czy bezsenność.

Co warto wiedzieć na temat przedwczesnego przekwitania? 

Należy wiedzieć, że według szacunkowych danych przedwczesna menopauza dotyka 1% kobiet. Za przedwczesną menopauzę uznaje się sytuacje, gdy ostatnia miesiączka występuje przed 40 rokiem życia. Przedwczesne przekwitanie może mieć przyczyny genetyczne. Jedną z przyczyn mogą być też zaburzenia metaboliczne. Jednak do najczęstszych należy zaliczyć choroby autoimmunologiczne. Zdarza się, że to zaburzenia hormonalne takie jak podwyższony poziom gonadotropin i niedobór estrogenów odpowiadają za przedwczesne klimakterium. Warto wiedzieć, że przedwczesna menopauza może wystąpić w przypadku stosowania chemioterapii czy radioterapii, choć bywa to stan odwracalny. Dodatkowo farmakoterapia, zwłaszcza stosowana w przypadku mięśniaków macicy sprzyja wczesnemu przekwitaniu. Nawet palenie papierosów może na to wpływać.     

Jak można łagodzić objawy przedwczesnego przekwitania? 

W przypadku przedwczesnego przekwitania występują podobne objawy jak przy klimakterium przypadającym między 45 a 55 rokiem życia. Miesiączka na początku może stać się bardziej obfita albo bardziej skąpa niż wcześniej. Może dojść do skrócenia cyklu o kilka dni albo jego wydłużenia nawet o tydzień czy dwa tygodnie. Występują gorące i zimne poty, wahania nastroju, trudności z zasypianiem. Okres przedmenopauzalny widać także na skórze, która staje się bardziej wiotka, mniej elastyczna. W tym okresie można zadbać jeszcze o swoją skórę, by zapobiec widocznej utracie jędrności. Warto stosować kremy przeciwzmarszczkowe i ujędrniające. Do spłycenia zmarszczek, a także wygładzenia skóry czy niwelowania przebarwień sprawdzi się serum z retinolem albo witaminą C. Jeżeli chodzi o sen, czy rozdrażnienie to oczywiście można spróbować picia ziół takich jak melisa czy mięta. Warto też znaleźć zajęcie, które relaksuje. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna, bo w wyniku menopauzy dochodzi do zmniejszonej mineralizacji kości.      

Jakie leczenie można wdrożyć przy przedwczesnej menopauzie?   

W przypadku wystąpienia wczesnej menopauzy możliwe jest wdrożenie leczenia. Wiele przyczyn jest bowiem odwracalnych. Warto sięgnąć po hormonalną terapię zastępczą pod okiem ginekologa. Gdy przedwczesna menopauza spowodowana jest czynnikami autoimmunologicznymi, to stosuje się kortykosteroidy. Należy również redukować objawy skórne przedwczesnej menopauzy. Warto sięgać po kosmetyki zawierające proksylan sprzyjający syntezie kolagenu i elastyny. Dobrze sprawdzają się także kremy zawierające niacynamid, który zapewnia ochronę antyoksydacyjną. Warto również sięgać po produkty bogate w kwas glikolowy i kwasy Omega-3. W okresie premenopauzalnym nadal istnieje ryzyko zajścia w ciąże. Gdy zatem kobieta nie chce posiadać dzieci powinna wdrożyć metodę antykoncepcyjną. W przypadku niewydolności jajników można też stosować terapię niepłodności. Kobieta ma w ten sposób szanse zajść w ciążę w wyniku zapłodnienia in vitro. Przedwczesna menopauza może być czasami procesem odwracalnym, warto zatem zgłosić się do lekarza, przeprowadzić badania i wdrożyć potrzebne leczenie.