Kilkudniowa głodówka, post przerywany, ograniczenie dziennego jadłospisu do 1 posiłku. Sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów z pomocą wykluczenia dostarczanych kalorii dla naszego organizmu jest sporo – jednak nie każdy z nich będzie skuteczny, a tym bardziej zdrowy. Ile więc jest w stanie wytrzymać człowiek bez jedzenia? Jak długo można nie jeść niczego, by utrzymać wszystkie niezbędne funkcje życiowe?
Spis treści
Ile człowiek wytrzyma bez jedzenia?
W skrócie – mówi się, że człowiek bez jedzenia wytrzyma około 30 dni, ale zależy to od naszego organizmu.
Kilka dni, tygodni, miesiąc, a może nawet rok? Tak naprawdę na to, ile człowiek może wytrzymać bez jedzenia, może wpływać wiele czynników. Każdy organizm ma inne zapotrzebowanie, dysponuje różnymi zapasami energetycznymi. Niezwykle istotny będzie także obecny stan zdrowia. Organizm poddawany głodówce, który już na starcie pozbawiony jest wielu witamin, składników odżywczych i mineralnych, dużo gorzej zniesie braki jedzenia, niż ten prawidłowo „odżywiony”. Do tego dochodzą takie czynniki jak wiek, płeć, indywidualne predyspozycje każdego człowieka i aktywność fizyczna. Wiadome jest, że osoby ciężko pracujące, czy też stawiające na wysoką aktywność fizyczną, potrzebują więcej energii, a ta pozyskiwana jest właśnie z dostarczanego jedzenia. Jak długo więc zdrowy człowiek byłby w stanie przeżyć, bez elementarnych rzeczy takich jak picie, jedzenie, czy tlen?
Niektórzy określając to, ile człowiek jest w stanie przeżyć, nie tylko bez jedzenia, ale także wody oraz tlenu, przyjmują zasadę „trójki”. W przypadku braku tlenu przyjmowane są 3 minuty, picia wody 3 dni, jedzenia – 3 tygodnie. Jednak świat nauki nie zawsze ma rację. Okazuje się, że człowiek potrafi przeżyć bez jedzenia; ponad rok (w zachowanych odpowiednich warunkach). Znany z 1965 przypadek 27-letniego wówczas Angusa Barbieri pokazał, że człowiek jest w stanie wytrzymać nawet i 382 dni bez jedzenia! Postanowienie tego Pana wynikało z bardzo dużej nadwagi – podczas rozpoczęcia głodówki ważył on 207 kilogramów. Swoje wyrzeczenie stale konsultował z lekarzami i poddawał się odpowiednim badaniom. Wspierał on swój organizm specjalnymi preparatami, witaminami, potasem i sodą. Spożywał również drożdże, które dostarczały mu niezbędnych aminokwasów i witamin z grupy B. Pił wodę gazowaną oraz czarną kawę i czarną herbatę.
Eksperyment, który początkowo miał trwać zdecydowanie krócej, przyniósł niezwykle zadowalający efekt. Dobre samopoczucie i przyzwyczajenie organizmu do niejedzenia spowodowało to, iż Angus postanowił kontynuować swoją „dietę”. W tym czasie schudł aż 125 kilogramów, dodatkowo po 5 latach nie zaobserwowano u niego efektu jojo. Dalej cieszył się z upragnionej smukłej sylwetki.
Kobiety vs Mężczyźni
Ze względu na wyższą zawartość tkanki tłuszczowej, kobiety są w stanie dłużej wytrzymać bez jedzenia. Organizm przeciętnej kobiety ma 25–31% tkanki tłuszczowej a mężczyzny 18–24%, dlatego też to statystyczne organizmy kobiet posiadają, większe zapasy energetyczne. Jednak nie można odnosić się do tej tezy, przyrównując otyłego mężczyznę, do wysportowanej kobiety.
Czym jest głód?
Głód jest reakcją fizjologiczną organizmu na brak pokarmu lub poszczególnych składników pokarmowych. W początkowej fazie głodu człowiek zużywa rezerwę glikogenową z wątroby. Nie pozwala ona jednak na zbyt wiele, więc organizm szybko przechodzi do czerpania energii z białka i tłuszczów. Podczas uczucia głodu organizm wysyła nam odpowiednie bodźce, dzięki którym staramy się jak najszybciej uzupełnić braki pokarmowe. Dodatkowo można zaobserwować charakterystyczne sygnały dźwiękowe, które są wynikiem kurczenia się ścian żołądka podczas ruchów perystaltycznych.
Organizm do utrzymania podstawowych czynności potrzebuje energii. Utrzymanie odpowiedniej temperatury, pracy mięśni odpowiedzialnych za oddychanie, czy pompowanie krwi (serce), muszą nieustannie otrzymywać odpowiednią ilość energii. Podczas gdy zasobów, z których można ją czerpać, zaczyna brakować, to organizm zaczyna pobierać je także z mięśni, co znacząco może je uszczuplić. W ekstremalnych przypadkach organizm zaczynam sam się od środka wyniszczać.
Skutki głodu
Gdy przyzwyczaimy się do regularnego spożywania posiłków, to skutki głodu mogą być już dla nas odczuwalne po kilku godzinach braku jedzenia. Zaczynając od drobnego dyskomfortu, głód potrafi doprowadzić do ekstremalnego wyczerpania organizmu, a nawet i do śmierci.
Do najważniejszych skutków niedożywienia/głodówki należy zaliczyć:
- bóle i zawroty głowy,
- osłabienie, pogorszenie nastroju,
- spadek koncentracji, obniżone tętno,
- omdlenie,
- zaburzenia funkcji oddychania, krążenia,
- niewydolność tarczycy,
- depresja, wysoki stres,
- spadek temperatury ciała,
- niedokrwistość.
Ile można wytrzymać bez picia?
W przypadku niedoborów – braku jedzenia, organizm człowiek potrafi wytrzymać całkiem sporą ilość dni, jednak jeżeli chodzi o brak wody, to ten czas jest zdecydowanie krótszy. Woda jest elementarnym składnikiem ciała człowieka i gdy chodzi o odwodnienie, to jego efekty są już poważniejsze niż w przypadku głodówki i następują zdecydowanie szybciej.
Ciężko jednoznacznie określić ile człowiek jest w stanie wytrzymać bez wody, jednak można założyć, że są to ok. 4 dni w przypadku zdrowej osoby. Przyjmuje się, że odpowiednie nawodnienie to dostarczanie do organizmu ok. 1,5 l do 3 l płynów dziennie. Te liczby zależą jednak od indywidualnych preferencji i stylu życia. Woda stanowi kluczowy składnik, który odpowiada między innymi za odpowiednią gęstość krwi i płynów ustrojowych. Przy już lekkim odwodnieniu, nie dostarczeniu płynów przez krótki czas, można zaobserwować pierwsze niepokojące symptomy. Pierwszym z najbardziej oczywistych objawów będzie uczucie pragnienia, suchość w ustach i utrata masy ciała. Wraz z narastającym odwodnieniem towarzyszyć do tego będą bóle głowy, ogólne osłabienie, zatrzymanie moczu, nudności, spadek ciśnienia, przyspieszony oddech i tętno. Odwodnienie w zaawansowanym stopniu może doprowadzić do senności, drgawek, zaburzeń świadomości i ostatecznie do śmieci.
Ile można wytrzymać bez tlenu?
Gdy w przypadku braku jedzenia liczą się tygodnie, czy miesiące, odwodnienia – dni, to gdy człowiek nie ma dostępu do tlenu, to o jego życiu decydują minuty, a nawet i sekundy. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, tu także w grę wchodzą indywidualne predyspozycje, także odpowiednie wytrenowanie bezdechu. Stosowane są też różne techniki na wstrzymywanie oddechu, głównie stosowane przez osoby zajmujące się nurkowaniem, freedivingiem, jednak w przypadku typowego człowieka, bez problemów zdrowotnych, można założyć, że organizm jest w stanie utrzymać funkcje życiowe przez 3 minuty bez tlenu. Powyżej tego czasu mogą wystąpić nieodwracalne objawy niedotlenienia mózgu.