Co możemy zrobić z ogórków gruntowych?

Blog przez żołądek do serca

Artykuł Sponsorowany

Co możemy zrobić z ogórków gruntowych?

Ogórki są bogate w wiele składników odżywczych i ich jedzenie przynosi korzyści zdrowotne. Zarówno te kupione na bazarku, jak i z własnego ogródka zawierają dużo wody, witamin i minerałów, są bogate w błonnik i pomagają w odchudzaniu oraz detoksykacji. A do tego bardzo dobrze smakują i nadają się do produkowania domowych przetworów. Sprawdź, jak wykorzystać ogórki gruntowe w swojej kuchni. Ogórka gruntowego można wyhodować we własnym ogródku. Nada się do kiszenia, konserwowania, zup i sałatek.

Najlepsza odmiana ogórków 

Czy wiesz, że na świecie istnieją różne rodzaje ogórków? Oczywiście w Polsce kupisz ogórki gruntowe z ciemnozieloną skórką i białym, soczystym miąższem. Możesz go jeść na surowo lub używać do konserwowania i sałatek. Ogórek szklarniowy to ten hodowany w szklarniach, dzięki czemu można go kupić przez cały rok. Ma delikatniejszą skórkę i jest nieco słodszy niż gruntowa odmiana.

Ogórek do marynowania to po prostu gruntowy ogórek o mniejszym rozmiarze i twardszej skórce. Jest idealny do zalewania w occie i przyprawach, bo łatwiej mieści się w słoiku lub w beczce i szybciej nasiąka octem oraz przyprawami. Podobnie jest z ogórkiem konserwowym: ma twardszą skórkę i mniejszy rozmiar niż ogórek gruntowy przeznaczony do mizerii, sałatek i kanapek.

Na świecie istnieją także bardziej egzotyczne rodzaje ogórków, na przykład libański: długi i wąski, o miękkiej skórce i słodkim smaku. Jest popularny w kuchni śródziemnomorskiej i często dodawany jest do sałatek. Ogórek kiwano z kolei to nietypowy rodzaj ogórka o kolczastej skórce i żółtawym miąższu z jadalnymi nasionami. Ma słodki smak i jest popularny w kuchni afrykańskiej.

Co możemy zrobić z ogórków gruntowych?

Ile kalorii mają ogórki?  

Surowy ogórek gruntowy ma 15-20 kcal w 100 gramach. Marynowane ogórki zawierają nieco więcej kalorii ze względu na dodatek cukru i octu. Mimo to wciąż są niskokaloryczne i zachowują wartości odżywcze, takie jak błonnik i witaminy. Jeśli jesteś osobą dbającą o zdrowie i utrzymanie zdrowej masy ciała, sięgaj po ogórki jak najczęściej.

Ogórek — właściwości prozdrowotne oraz kosmetyczne 

Zastanawiasz się, jakie witaminy ma ogórek? Oto witaminy i minerały, które znajdują się w ogórkach:

  • Witamina C, która wzmacnia układ odpornościowy i przeciwdziała chorobom.
  • Witamina K, która jest ważna dla zdrowia kości i krwi.
  • Witaminy z grupy B: tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacyna (B3), kwas pantotenowy (B5) oraz witaminę B6 i kwas foliowy.
  • Potas, który pomaga w regulacji ciśnienia krwi i zapobiega chorobom serca.
  • Magnez ważny dla zdrowia kości i mięśni oraz regulacji poziomu cukru we krwi.
  • Żelazo, które pomaga w produkcji czerwonych krwinek i utrzymaniu zdrowia układu krwionośnego.
  • Mangan niezbędny podczas produkcji energii i utrzymujący zdrowie kości.

Ogórek jest także popularnym składnikiem kosmetyków, bo ma właściwości pielęgnacyjne:

  • łagodzi podrażnienia skóry,
  • oczyszcza skórę,
  • redukuje opuchliznę,
  • nawilża skórę,
  • redukuje zmarszczki.

Okład z zimnych plasterków ogórka gruntowego pomaga po ciężkiej nocy pozbyć się cieni pod oczami, a wszelkie domowe maseczki ujędrniają skórę i łagodzą szorstkość. Ogórek gruntowy jest więc cennym warzywem nie tylko w kuchni, ale także w domowym SPA.

Co możemy zrobić z ogórków gruntowych?

Pomysły na proste dania z ogórków gruntowych 

Ogórek gruntowy to bardzo wszechstronne warzywo, które można wykorzystać na wiele sposobów. Oto kilka pomysłów na to, co zrobić z ogórkami gruntowymi:

  1. Mizeria, czyli popularna sałatka z ogórków, doskonały dodatek do dań z mięsem, smażoną lub pieczoną rybą. W polskiej kulturze trudno wyobrazić sobie, by mizeria nie towarzyszyła kotletom mielonym. Żeby ją zrobić, wystarczą: ogórki gruntowe, szklanka kwaśnej śmietany, łyżka posiekanego koperku, sól i pieprz do smaku. Ogórki muszą być pokrojone w bardzo cienkie plasterki i wymieszane ze śmietaną oraz przyprawami.
  2. Ogórek kiszony. Ponieważ ogórki gruntowe idealnie nadają się do kiszenia, wystarczy umieścić je w słoiku razem z wodą, solą i przyprawami, a następnie pozostawić w ciepłym miejscu na kilka dni. Tak przygotowane ogórki będą smaczne i zdrowe. Alternatywą dla ogórków kiszonych, są małosolne. Sprawdź też jak zrobić ogórki małosolne?
  3. Sałatka ogórkowa: wystarczy ogórek gruntowy pokroić w plastry lub kostkę, dodać do sałaty lub mieszanki sałat, a następnie polać dressingiem.
  4. Ogórki gruntowe można również marynować. Wystarczy umieścić je w słoiku razem z octem, cukrem i przyprawami, a następnie pozostawić na kilka dni. Tak przygotowane ogórki będą świetnym dodatkiem do kanapek, burgerów czy hot-dogów. Jeśli lubisz dania i dodatki na ostro.
  5. Zupa ogórkowa: może być w wersji klasycznej, czyli z ogórków kiszonych, z ziemniakami, gotowana na wywarze mięsnym, a także w postaci chłodnika na jogurcie, maślance lub kefirze. W ten drugiej wersji wystarczy zetrzeć ogórki gruntowe na tarce i wymieszać z wybranym nabiałem oraz przyprawami: solą, pieprzem, koperkiem, cytryną i podawać na zimno.

 Sprawdź przepisy na najlepsze zalewy do ogórków

Jak obierać ogórki gruntowe? 

Zanim przystąpisz do przygotowywania dań z ogórków gruntowych, musisz je obrać z grubej, często szorstkiej skóry.

  1. Dokładnie umyj ogórki pod bieżącą wodą i osusz je ręcznikiem papierowym.
  2. Użyj obieraczki do warzyw lub noża. Ostrzem noża lub obieraczką delikatnie przesuwaj wzdłuż ogórka, usuwając paski skóry.
  3. Usuń końce, które bywają gorzkie w smaku, niewielkim nożem.
  4. Podczas obierania ogórków gruntowych, zwracaj uwagę, czy nie trzeba usunąć plamek i uszkodzeń.
  5. Gotowe ogórki możesz kroić w plastry lub w inny dowolny sposób.