Czy kawa jest zdrowa?

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Czy kawa jest zdrowa?

Mówi się, że kawa to napój bogów. Dla wielu osób spożywanie kawy jest swego rodzaju codziennym rytuałem. Picie kawy w gronie najbliższych sprzyja rozmowom, a smakuje jeszcze lepiej z małym co nieco. Nie wyobrażasz sobie ani jednego dnia bez wypicia filiżanki czy też kubka tego czarnego napoju? Sprawdź, czy kawa jest zdrowa i czy każdy może ją pić. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące właściwości kawy i pij ją z większą świadomością.

Prozdrowotne właściwości kawy

Kawa to ożywczy napój — dzięki zawartości kofeiny, szybko napędza organizm do dalszego działania. Regularne picie kawy wpływa na cały organizm człowieka- ziarna kawy zawierają wiele cennych składników antyoksydacyjnych. Kawa wykazuje działanie przeciwnowotworowe, zmniejsza ryzyko rozwoju depresji, poprawia pamięć i koncentrację, a nawet zmniejsza ryzyko zachorowania na Parkinsona i choroby Alzheimera. Zaobserwowano też związek pomiędzy piciem kawy a mniejszym ryzykiem pojawienia się cukrzycy typu 2. Badania wykazują, że kawa obniża ryzyko zaburzeń rytmu serca i zmniejsza nasilenia ataków astmy. Na dodatek picie kawy to świetny sposób na dodatkowe wsparcie organizmu w trakcie odchudzania, ponieważ kawa odchudza (przyspiesza spalanie tłuszczów)!

Jedna filiżanka kawy zawiera średnio 100 mg kofeiny. Na dobę człowiek może przyjąć mniej niż 300 mg, czyli około 3 filiżanki kawy dziennie. Kofeina ma pozytywny wpływ kawy na zdrowie, bo swoje zastosowanie znajduje nawet w lekach przeciwbólowych, zwłaszcza tych na migrenę.

Czy kawa z rana na czczo jest zdrowa?

Ludzie często wychodzą z domu bez śniadania, ale kawę muszą wypić — czy to zdrowe? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od indywidualnego stanu zdrowia. Jeśli człowiek cierpi na problemy trawienne, to spożywanie kawy na czczo może mu zaszkodzić. W innym przypadku nie ma przeciwwskazań do picia kawy z samego rana, jeszcze przed pierwszym posiłkiem.

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Wszystko ma swój umiar, dlatego w tym przypadku także — kawa w umiarkowanych ilościach wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka. Kawa rozpuszczalna ma bardzo mało kalorii, dlatego stanowi mniejsze obciążenie dla żołądka. Osobom, które mają problemy z układem trawiennym, zaleca się picie kawy bez mleka.

Czy kawa zbożowa jest zdrowa?

Kawa zbożowa nie zawiera kofeiny, dlatego jest polecana osobom, które powinny unikać jej spożycia, czyli na przykład kobietom w ciąży. Kawa zbożowa skutecznie obniża poziom cholesterolu, poprawia pracę układu nerwowego i dostarcza wielu cennych składników odżywczych i mikroelementów, jak: magnezu, cynku, potasu czy witaminy B.

prozdrowotne działanie kawy

Czy kawa z mlekiem jest zdrowa?

Mleko (zwłaszcza krowie) to silny alergen, dlatego zaleca się picie kawy z mlekiem bez laktozy lub napojem roślinnym. Taka mieszanka jest dużo łagodniejsza niż zwykła czarna kawa — ma mniejsze stężenie kofeiny, dlatego pobudza, ale nie za bardzo i nie obciąża zbyt żołądka. 

Czy kawa bezkofeinowa jest zdrowa?

Kawa bezkofeinowa dedykowana jest osobom chorującym na nadciśnienie oraz kobietom w ciąży czy też karmiącym piersią. Trzeba jednak zaznaczyć, że picie kawy bezkofeinowej po wcześniejszym długim okresie picia zwykłej kawy (odkofeinowanie) może mieć negatywne skutki dla organizmu. Jakie? Przede wszystkim może doprowadzić do zakwaszenia organizmu.

Czy kawa GBS jest zdrowa?

Kawa GBS to ponoć najmocniejsza kawa świata, dlatego zyskuje tak duże zainteresowanie. Ten wariant czarnego napoju zawiera nawet 5 razy więcej kofeiny niż zwykła kawa. W jednej filiżance kawy GBS znajduje się aż 264 mg kofeiny, dlatego pijąc taką kawę, należy przestrzegać zaleceń WHO co do dobowej dawki kofeiny, o której wspominaliśmy we wcześniejszej części tego wpisu. Kawa GBS daje prawdziwego kopa do działania. Sięgają po nią przede wszystkim osoby bardzo zapracowane, aby ułatwić sobie wykonywanie codziennych obowiązków, bądź też sportowcy, którzy potrzebują siły na treningu.

mity na temat kawy

Najciekawsze fakty i mity dotyczące picia kawy

  1. Kawa wypłukuje magnez – MIT
  2. Picie kawy prowadzi do odwodnienia – MIT

Czy kawa odwadnia? Nie. Kawa to napój, więc pijąc ją, dbamy o odpowiednie nawodnienie i spokojnie możemy ją wliczać do codziennego bilansu płynów. Oprócz tego napój bogów nie wypłukuje magnezu ani żadnych innych składników mineralnych, w tym magnezu. Na dodatek kawa jest źródłem magnezu, ponieważ w 100 ml kawy znajduje się 8 mg magnezu. 

Mit ten być może powstał w wyniku tego, że kawa ma działanie moczopędne, jednak udowodniono, że nawet u osób regularnie pijących kawę nie działa ona odwadniająco. Należy po prostu systematycznie uzupełniać poziom płynów w organizmie.

  1. Kawa uzależnia – MIT

Po kawę sięgamy chętnie przede wszystkim z dwóch powodów:

  • bo pobudza i daje siłę do dalszych zmagań,
  • bo doskonale smakuje.

Kawa ma niepowtarzalny smak i aromat, który uwielbiamy, a jej działanie pobudzające dodatkowo skłania do częstego (a nawet regularnego i codziennego) spożywania tego napoju. Pilnujmy dokładnej ilości kawy wypijanej w ciągu dnia, a zauważymy jej pozytywny wpływ na organizm. 

Kawa nie uzależnia, ponieważ nie wpływa w żadnym stopniu na te obszary mózgu, które odpowiedzialne są za uzależnienia. Badań i nauki nie oszukasz. 

4. Kawa szkodzi sercu – MIT

Kawa wpływa pozytywnie na serce. Ba! Nawet zapobiega ryzyku chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym, na przykład miażdżycy czy udaru mózgu. Zastanawiasz się, czy przy nadciśnieniu tętniczym możesz pić kawę? Tak — w odpowiedniej ilości. Kawa oczyszcza, pobudza, a nawet zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału. Nie rezygnuj z rytuału picia kawy — ciesz się jej smakiem, kiedy tylko chcesz.