Jaki ekspres do kawy

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Jaki ekspres do kawy

Ekspres do kawy jest bardzo ważny dla każdej osoby, która chce wypić dobrą kawę bez wychodzenia z domu. Wszyscy mają swoje własne preferencje, jak kawa powinna smakować oraz w jaki sposób ją przygotowywać. Żeby wybrać najlepszy dla siebie powinno odpowiedzieć sobie na kilka pytań i dobrać do tego swój budżet, czyli ile maksymalnie możemy na niego przeznaczyć. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się jak wybrać ekspres i na co należy zwrócić uwagę!

Najważniejsze pytania przy zakupie ekspresu

Przed sprawdzaniem jakichkolwiek ekspresów do kawy, odpowiedz sobie na pytania:

 • jak chcesz przygotować kawę – czarną, czy z mlekiem,
 • w jaki sposób chcesz przygotowywać kawę – w sposób tradycyjny, używając kapsułek, czy też pod ciśnieniem,
 • jaki interfejs ekspresu będzie dla Ciebie odpowiedni,
 • jaka powinna być moc ekspresu,
 • jakie dodatkowe funkcje powinien posiadać ekspres,
 • na jaką kwotę pozwala Twój portfel.

Jeśli preferujesz kawę czarną, bez jakiegokolwiek dodatku mleka (pijesz jedynie americano, lugio, espresso itd.), wystarczy Ci najmniejszy ekspres, który zapewni Ci pyszną i aromatyczną czarną kawę. Jeśli jednak pijesz kawę z mlekiem, musisz wybrać między rodzajami spieniacza do mleka, który zazwyczaj jest zainstalowany w ekspresie.

Masz tutaj do wyboru:

 • dyszę spieniającą – ręczny spieniacz, którego obsługę trzeba się nauczyć – ten wariant jest najtańszy,
 • spieniacz do mleka półautomatyczny – tutaj mleko do kawy jest dodawane oddzielnie od kawy, a my musimy przesuwać filiżankę czy szklankę spod dyszy pod nasz spieniacz – ten moduł potrzebuje ingerencji użytkownika,
 • spieniacz do mleka automatyczny – nazywany też zintegrowanym. W tym przypadku mamy całkowicie ułatwione zadanie przygotowywania kawy. Po wybraniu kawy, która ma zostać dla nas przygotowana, ekspres do kawy automatycznie zacznie dolewać mleka do kawy. Gwarantuje to powtarzalność smaku napoju, przez identyczne proporcje ilości wody do ilości kawy i mleka.

Sposób przygotowywania kawy to jedno, drugim jest natomiast stopień łatwości używania ekspresu. Niektóre z nich mają jedynie pokrętła i przyciski, którymi dobiera się stopień mocy, objętość i typ kawy, czyszczenie ekspresu czy odkamienianie. Bardziej zaawansowanymi i o wiele bardziej przyjaznymi urządzeniami są ekspresy z ekranem dotykowym, na którym ustawiamy wszelkie parametry przygotowywania kawy, a także konserwacji. Natomiast, najbardziej rozwiniętym technologicznie ekspresem, jest ekspres, który posiada swoją własną dedykowaną aplikację, z której można sterować urządzeniem. To w niej znajdziemy wszelkie informacje dotyczące stanu technicznego ekspresu, a także przygotujemy kawę, rozpoczniemy odkamienianie.

W zależności od zaawansowania ekspresu, będą dostępne różne liczby rodzajów kawy. Najtańsze ekspresy, wiążą się z najmniejszym wachlarzem możliwości wykonania kawy.

Relatywnie ważny jest także młynek w ekspresie. Regulacja grubości mielenia ziaren kawy to zwykły bajer dostępny w ekspresach, który można podzielić na wykonany z żarna stalowego i ceramiki. Pierwszy z nich lepiej mieli kawę, ale bardzo mocno podnosi cenę końcową urządzenia.

Przygotowywanie kawy w jakimkolwiek ekspresie wiąże się także z czyszczeniem urządzenia. Trzeba pamiętać, aby co jakiś czas przeczyścić go z pozostałości procesu parzenia kawy. Często zdarza się, że ręczne czyszczenie ekspresu jest niedokładne, przez co kawa nie będzie tak dobra jak wcześniej. Jeśli dostaną się tam bakterie, powstanie pleśń – będzie to niezdrowe dla naszego zdrowia. Najlepszym sposobem czyszczenia, którym można wyczyścić ekspresy ciśnieniowe, jest ich automatyzacja. Ta natomiast jest dostępna tylko i wyłącznie przy droższych modelach ekspresów, najczęściej od ekspresów automatycznych do tych, które są w zabudowie.

Moc ekspresu, mówi o tym jak szybko będzie w stanie przygotować dla nas kawę. Oczywiście, im większa moc, tym szybciej będzie nam ją dla nas robić. Średnio, ekspres ma moc o wysokości 1000W, ale przykładowo ekspresy z firmy Philips mają moc 1820W i więcej. W domu zazwyczaj wystarcza niższa wartość mocy, jednak jeśli ekspres jest przeznaczony do biura, trzeba zastanowić się nad większą mocą.

Należy zwrócić także uwagę na dodatkowe możliwości ekspresów. Jedną z funkcji, które są dość popularne w ekspresach to tzw. Thermoblock. Ten system pozwala na utrzymywanie temperatury, sprawiając, że kawa, którą przygotuje ekspres, zawsze ma odpowiednią temperaturę.

Przejście krok po kroku po powyższych pytaniach powinny w dużej mierze określić na jakim ekspresie dokładnie nam zależy.

jaki ekspres do kawy kupić

Rodzaje ekspresów do kawy

Można wyróżnić kilka najważniejszych rodzajów ekspresów do kawy. Są to przede wszystkim:

 • ekspres przelewowy – używając go, otrzymujemy kawę po turecku, ale przygotowaną bez fusów. Jeszcze do niedawna, ten ekspres był jednym z najpopularniejszych wśród kawoszy,
 • kawiarka – nazywana też mokką. Może być w wersji elektrycznej oraz gazowej. Służy przede wszystkim do przygotowania espresso. Często, są dostępne modele, które umożliwiają przygotowanie kawy z mlekiem,
 • ekspres kombinowany – tutaj mamy dwa ekspresy w jednym – ekspres przelewowy i ekspres kolbowy w jednym. Można w nim ustawić godzinę, o której ma przygotować się dla nas nasz ulubiony kawowy napój,
 • ekspres automatyczny – najbardziej zaawansowany i najprostszy ze wszystkich. Mamy tutaj do wykorzystania zbiornik na ziarna kawy, które są mielone bezpośrednio przed przygotowaniem kawy. Można w nim oczywiście przygotować kawę z mlekiem, co jakiś czas czyszcząc urządzenie i opróżniając pozostałości z kawy w postaci kostek z fusów. Ekspresy automatyczne cechują się dużym rozmiarem, który niejednokrotnie przeszkadza w przechowywaniu w kuchni lub po prostu uniemożliwia to,
 • ekspres na kapsułki – bardzo popularny wśród osób, które nie mogą sobie pozwolić z różnych powodów na inny rodzaj ekspresu. Do tego rodzaju ekspresu, wykorzystywane są jednorazowe kapsułki, które są przebijane, a następnie przelewa się przez nie wrzątek, przygotowując dla nas kawę,
 • ekspres do zabudowy – król wśród powyższych, który bardzo rzadko można zobaczyć u osób prywatnych – preferowane przez kawiarnie i restauracje. Do tego rodzaju ekspresu, woda jest doprowadzana bezpośrednio jak do pralki, ze względu na brak zbiornika na wodę. Pracują one z wysokim ciśnieniem.
jaki ekspres do kawy kupić

Jaki ekspres do kawy do 1500

W tym budżecie mamy dostępny między innymi De’Longhi ESAM 4000 B, który pozwala na 13-stopniową regulację mielenia, użycie kawy ziarnistej i mielonej w zależności od naszych preferencji, przygotowanie dwóch kaw na raz. Pojemnik na ziarna, zmieści około 200g, dzięki czemu nie będziemy musieli często jej dosypywać. Urządzenie działa bardzo cicho, a jest to ogromna zaleta przy przygotowywaniu kawy z samego rana, gdy domownicy wciąż śpią.

Jaki ekspres do kawy do 2000

2000 zł to kwota, która pozwoli nam na zakup ekspresu KRUPS Evidence EA8908. Jest to raczej podstawowy ekspres, nie da się w nim jednak ustawić profilu kawy użytkownika, ma dotykowy ekran i bardzo dużo różnych rodzajów przygotowywanych napojów (nawet takie, które nie są dostępne przy innych modelach przedstawianych w naszym artykule). Ekspres ma bardzo duży zbiornik na wodę (2,5l) i ziarna kawy (250g).

Jaki ekspres do kawy do 2500

Tutaj możemy pozwolić sobie na De’Longhi Dinamica ECAM 350.55.W. To ekspres, który pozwoli nam na stworzenie swojej własnej konfiguracji kawy – od mocy, przez ilość wody. Jest on relatywnie głośny. Pojemnik na wodę mieści około 1,8l wody, a pojemnik na kawę około 300g ziaren. Mamy tutaj także do dyspozycji urządzenie, które nazywa się dysza do spieniania mleka. Jest to ekspres automatyczny, który myśli za nas i nie potrzebuje żadnej ingerencji z naszej strony, jedynie wybór kawy. Niestety, do tego modelu nie ma dostępnej aplikacji, z której można sterować ekspresem.

Jaki ekspres do kawy do 3000

To już jest zdecydowanie bardzo fajna kwota, którą można przeznaczyć na ekspres. W tym budżecie proponujemy SAECO Pico Baristo Deluxe SM5560/10. Ceramiczny młynek o 12-stopniowej regulacji, dotykowy panel sterowania, wiele rodzajów napojów do przygotowania, 5000 filiżanek kawy bez odkamieniania. Jedynym minusem ekspresu jest mały zbiornik na wodę – mamy tutaj jedynie 1,7l. Pojemnik na ziarna to 250g pojemności. Istnieje możliwość spieniania mleka. Nie da się w nim także przygotowywać dwóch kaw jednocześnie.

Jaki ekspres do kawy do 3500

Przez ekspres do kwoty 3500 zł, somsiad będzie zazdrosny, gdy jego żona będzie przychodzić do Ciebie na kawę. Proponujemy tutaj model KRUPS Intuition Preference EA872A10, który oprócz dotykowego ekranu daje nam możliwości, których nie daje nam żaden wcześniej wspomniany. Przy wyborze każdej kawy, możesz wybrać moc, jej ilość. Przy ustawianiu ekspresu, możesz wybrać podświetlenie oraz zapisać ustawienia kawy, która najbardziej Ci zasmakuje. Dodatkowo, zamontowane są także czujniki we wszystkich zbiornikach, ostrzegające nas o kończącej się zawartości. Ten ekspres pozwoli nam na przygotowanie rodzajów kaw takich jak americano, caffe latte macchiato, cappuccino, doppio, espresso, long coffee, lungo, ristretto, spienione mleko. Można także używać mieloną kawę. Smak kawy zdecydowanie będzie niepowtarzalny w takim ekspresie. Wbudowany młynek i automatyczne czyszczenie sprawi, że nie ważne jaką kawę użyjesz – będzie pysznie!

jaki ekspres do kawy

Naszym wyborem przy zakupie ekspresu był De’Longhi Dinamica ECAM 350.55.W. Minusem tego urządzenia z pewnością jest brak czujników, które sygnalizują nam brak wody w urządzeniu. Czasem, przy przygotowywaniu kawy nie popatrzymy czy jest wystarczająco wody w zbiorniku, przez co w efekcie mamy mniej wody, przy takiej samej ilości zmielonej kawy.

Na pewno odradzamy zakup ekspresu na kapsułki. Jest z nimi bardzo dużo pracy – od każdorazowego wyrzucania plastikowych, nieekologicznych kapsułek (zamiast wyrzucania fusów do kompostownika), większy koszt przygotowywania pojedynczej kawy. Pomimo tego, że pozwalają one na przygotowanie chociażby kakao lub innych napojów czekoladowych dla dzieci, o wiele bardziej ekonomicznie będzie zakup prawdziwego ekspresu.

Zdecydowanie każdy, niezależnie czy jest kawoszem czy też nie, powinien posiadać w swoim zanadrzu ekspres do kawy. Czy to przyjęcie czy zwykłe rodzinne spotkanie, powinniśmy mieć możliwość przygotowania czegoś pysznego do ciasta, co nie będzie zwykłą rozpuszczalną kawą. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup ekspres, który ma system spieniania mleka – nigdy nie wiesz, czy Twój gość nie będzie chciał kawy z mlekiem! Dobry ekspres to zdecydowanie taki, w którym przy obsłudze wystarczy popatrzeć na panel. Bez zbędnych instrukcji. Wybierając ekspres, kieruj się jego intuicyjnością.