Praga restauracje – czeskie restauracje
Wybierasz się do Pragi na wakacje? Jeśli nie wykupiłeś obiadów w hotelu lub nie wynajmujesz czyjegoś mieszkania, na pewno będziesz musiał wybrać się do czeskiej restauracji. Praga jako stolica, sama w sobie oferuje dosyć wysokie kwoty które przyjdzie nam zapłacić za chociażby obiad w jednej z knajp. Sprawdź nasz przewodnik i przeczytaj kilka naszych recenzji!
Gdzie zjeść w Pradze?
Śniadanie
Pamiętajcie – śniadanie musi być treściwe i zapełniające na jak najdłuższy czas. Jesteśmy w Pradze, bo chcemy zwiedzać, a nie siedzieć i zbijać bąki jak w Egipcie! Nie wystarczy wejść do restauracji, czy znaleźć jedną z wielu knajp, gdzie zamówisz kawę i ciastko. Musisz znaleźć coś wyjątkowego!
Tutaj najlepiej spisze się przypadkowo spotkany przez nas lokal sprzedający przygotowane bagietki oraz inne bułki. Od samego rana czeka pełna lada pięknie przygotowanych i (co najważniejsze) świeżych bagietek, które idealnie wpasowują się w typowe śniadanie. Nie jakieś SubWaye, czy inne fastfoody! W bułkach m.in. dostępne były: salami, szynka z serem, pikantne salami, sałata, rukola, pomidor, szynka i wiele wiele innych. Same pieczywo jest dostępne w wersji białej i graham. Koszt jednej bagietki to 100 czeskich koron. Mamy także możliwość podgrzania śniadania na miejscu, żeby czym prędzej zwiedzać najlepsze czeskie atrakcje.
Obiad
Najlepiej w centrum miasta. Tak jak wspominaliśmy już na wstępie – może się okazać to dosyć kosztowne. Przykładowo za spaghetti bolognese na Rynku Staromiejskim koło Zegara Astronomicznego przyjdzie nam zapłacić 340 koron czeskich (ok. 56zł). Restauracje bardzo często udostępniają swoje menu na standach dla przechodzących turystów, dzięki czemu szybciej możesz znaleźć swój lokal. W okolicach godzin 15-17, w restauracjach zazwyczaj jest dużo miejsca.
Czeskie restauracje
Te trzy restauracje nie obyłyby się bez recenzji, sprawdź co napisaliśmy na temat „praga – restauracje”.
Każda restauracja charakteryzuje się czymś innym. Jedne mają przy sobie posągi przy których możemy zrobić zdjęcie, inne wiatraki z „nawodnieniem” dla ludzi – oczywiście w letnia porę. Nie ma co się oszukiwać, restauracje w Pradze się cenią, trzeba przygotować się na większy wydatek. Na samo „drugie danie” bez napoju trzeba wydać tutaj minimum 300 koron (ok. 50zł) na osobę. Restauracje, w których można kupić jedzenie o wiele taniej, zazwyczaj charakteryzują się kiepawą jakością, a tego typu knajp nie lubimy!
Deser
Na deser nie warto zostawać w lokalu, w którym jadło się główny posiłek. Zazwyczaj restauracje są ekspertami w przygotowaniu obiadu, ale nie spisują się przy deserach. Przy tych ukontentowaniach kończącego się dnia, warto wybrać się do kawiarni, gdzie od razu spróbować można czeskiego stylu baristów. Najlepsze miejsce jakie dotychczas znaleźliśmy w czeskiej Pradze to kawiarnia Cafe+Cafe, w której hipsterskość i nowoczesność przemawia w każdym centymetrze.
Tradycyjne czeskie dania
W Pradze, a przede wszystkim jak zawsze „zagranico”, trzeba poznawać nowe smaki kulinarne. Kuchnia czeska nie różni się w dużym stopniu od polskiej, ale jednak mamy tutaj różnice, które pokaże Ci każda restauracja. Praga pokaże Ci się z dobrej strony po zjedzeniu knedlików (mączna potrawa z ciasta, mąki przennej i drożdży) podawane z gulaszem mięsnym, wieprzowiną lub z sosem. Do tego świetnie pasuje kapusta duszona oraz zimne piwo.
Oprócz nich trzeba przygotować kubki smakowe także na smażony ser (Smažený sýr), którego zadziwiająco trudno znaleźć w ścisłym centrum Pragi. Niestety, restauracje odchodzą od tradycyjnych czeskich dań na poczet nowoczesności, obojętności i schematu. W skrócie mówiąc, wkrótce w każdej restauracji w każdym kraju będzie dokładnie takie samo menu, bez gratyfikowania tradycji.
Co warto zjeść w Pradze?
Co pysznego oprócz powyższego oferuje Praga? Jedzenie jest tam dostępne na praktycznie każdym kroku, ale wybierając się do Czech, warto wybrać się na tradycyjny, czeski deser – Trdelník. Co ciekawe, pochodzi on ze Słowacji, ale Czesi tak bardzo polubili ten kołacz, że stworzyli swój własny, trochę inny przepis, dzięki czemu teraz na każdym zakręcie w praskich uliczkach możemy kupić Trdelnik.
Aktualnie jest bardzo dużo różnych rodzajów tego deseru, które możemy kupić w Pradze. Na przestrzeni lat powstały nowe, kolejne wariacje tredlników. Początkowo, był on grillowany, posypany cukrem, orzechami oraz cynamonem. Aktualnie, w Pradze można kupić Trdelniki z sosami smakowymi w środku lub z lodami. Istnieją też odmiany Trdelnika z czarnym ciastem i czarnymi lodami, podany z truskawkami (dostępne są także inne owoce, koszt takiego deseru to 5,2 euro).
Trdelniki to najprawdopodobniej drugie imię miasta Praga. Restauracje w tej stolicy jeszcze nie oferują ich w menu, ale stoiska z deserem są dostępne co około 200m. Słodki zapach po krótkim czasie może przyprawiać o ból głowy. W tym przypadku obędzie się bez recenzji – dobre, ale tylko „na raz”. Trdelnik jest strasznie słodki, przez co nie przypadnie do gustu wszystkim.
Praga, jak każde miasto turystyczne oferuje bardzo dużą ilość przekąsek typu ziemniak wywinięty na szaszłyku, czy zwykłe frytki z solą. Przebywając w takim mieście jak Praga z tak piękną historią, warto zaryzykować swoimi kubkami smakowymi i przejść się do restauracji.
Ile kosztuje obiad w Czechach?
Na obiad w Czechach trzeba nastawić się na koszt minimum 50zł za osobę za samo drugie danie. Oczywiście dotyczy to Pragi, a raczej ścisłego rynku – w mniejszych miastach jak np. Czeski Cieszyn, koszt takiego obiadu to około 25zł na osobę.
Zapoznaj się z artykułami na naszej stronie, w której przeczytasz mnóstwo recenzji nie tylko restauracji z Pragi. Nasz przewodnik pokazuje takie miejsca, które odpowiadają na pytanie „gdzie smacznie i niedrogo zjeść w Pradze?”
Praga i jej restauracje potrafią zaskoczyć. Zawsze przed wejściem do lokalu, sprawdź menu, które restauracja zazwyczaj udostępnia przy swoim ogródku lub wejściu do pomieszczenia głównego.
Bardzo często pojawia się także problem – jaką walutę przyjmują restauracje? Czechy i Czesi operują oczywiście w koronach czeskich, ale bez problemu można zapłacić tam w ogólnodostępnej europejskiej walucie – euro. Pamiętać jedynie trzeba o kilku sprawach:
- przy płatności euro, restauracje wydają nam resztę w koronach czeskich – oczywiście przewalutowanie reszty z euro na czeskie korony jest po kursie, który przyjmie restauracja, a więc może się okazać, że troszkę na tym stracimy
- restauracje nie przyjmują także drobnych – eurocentów. Nie ma ich w obiegu, dlatego jeśli musisz zapłacić 20 euro, masz przy sobie dwa banknoty po 10 euro i dużo drobnych, które chcesz wydać – musisz zapłacić banknotami
Płatność euro jest dostępna głównie w miejscach takich jak restauracje, rzadko mamy możliwość zapłacenia w tej walucie za atrakcje, typu zoo, czy muzeum Apple’a.
Praga oprócz pysznego jedzenia zaskakuje także ilością turystów. Każde miasto turystyczne w okresie wakacyjnym jest dosyć mocno zapchane, czego nie można powiedzieć o Pradze. Oczywiście jest tutaj dużo ludzi, ale nie tak jak w innym typowym mieście turystycznym. Widać to m.in. przez restauracje. Zazwyczaj są dostępne po 2 stoliki w restauracji co bardzo ułatwia poszukiwania przygotowanych posiłków.